ДРУЗІ ПІЗНАЮТЬСЯ В БІДІ. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ “ТИКО І ВОЛОХАН”
II семестр
ОПОВІДАННЯ
СКРИНЬКА ЦІКАВИХ І ПОВЧАЛЬНИХ ІСТОРІЙ
Урок 101. ДРУЗІ ПІЗНАЮТЬСЯ В БІДІ. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ “ТИКО І ВОЛОХАН”
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити знаходити за допомогою вибіркового читання уривки, слова, які найвиразніше характеризують дійових осіб, допомагають уявити їхній стан; розвивати творчу уяву, фантазію; розширювати знання учнів про поведінку тварин; виховувати бережливе ставлення до всього живого.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1.
Аха-аха-аха – а де ж наша черепаха?
Оня-оня-оня – черепаха наша – соня.
Ів-ів-ів – до весняних теплих днів
Оню-оню-оню – не турбуйте нашу соню.
Ішки-ішки-ішки – хай поспить вона ще трішки.
2. Читайте, слова додавайте!
Рак ранесенько проснувся,
В черевики гарні… (взувся),
І без тата, і без… (мами)
Прогулявся між корчами.
Срібна рибка пропливала,
Вона рака не… (впізнала).
Рак розсердився, роззувся,
І додому… (повернувся).
3. Читайте швидко слова в стовпчиках, потім – у рядках, не помиляйтеся!
День біль бриль гість
Пень
Кінь сіль сталь злість
Вись нуль князь кліть
Синь мазь жнець мить
Рись грязь швець мідь
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра “У художньому музеї”
Діти виходять до дошки, де розміщена виставка їх робіт, коментують кожен свою роботу, розповідають до якого епізоду оповідання вони виконали ілюстрацію.
2. Конкурс на краще виразне читання оповідання
– Які звуконаслідування вживає автор в оповіданні?
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми познайомимося з творчістю талановитого прозаїка, невтомного мандрівника Миколи Трублаїні.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
– Автора, Миколу Трублаїні, ми зустрічаємо вперше. Народився він у 1907 р. на Вінниччині у дуже бідній сім’ї. Батько його поїхав заробляти гроші у Сибір на лісорозробки. А Миколу виховували мама і бабуся.
Мама у нього була вчителькою і часто брала його із собою до школи. У віці 5 років хлопчик міг читати, був працелюбним, умів наслідувати голоси людей, птахів.
Коли Микола Трублаїні виріс, він багато подорожував. Відвідував Сибір, Чукотку, Якутію, Камчатку, Карелію, Помор’я, Кавказ, Крим. Все побачене і почуте він записував у своєму щоденнику.
А потім писав оповідання, нариси, казки.
Коли почалася Велика Вітчизняна війна, він добровольцем пішов на фронт. В одному з боїв біля міста Мелітополя його було поранено осколком бомби. Коли його перевозили у санітарному поїзді, що прямував на Ростов, у ніч з 5-го на 6-те жовтня 1941 р. він помер.
Похований у братській могилі разом з іншими бійцями біля залізничного насипу недалеко від міста Ровеньки.
Учитель демонструє портрет Миколи Трублаїні.
2. Опрацювання оповідання Миколи Трублаїні “Тико і Волохан” (с. 113-114)
1) Виразне читання оповідання вчителем.
– Чи сподобалося вам оповідання?
– Які картини ви уявляли, слухаючи оповідання?
2) Словникова робота.
Мох бочка
Каміння підійшов
Цуценя відбіжить
Прислухається заплаканий
Налякався волохатий
Читання слів “луною” за вчителем, скоромовкою в парі.
Фізкультхвилинка
3) Читання тексту учнями “ланцюжком”.
– Назвіть головних героїв оповідання.
4) Гра “Хвиля”.
Ведучий задає “тон” і “темп” гри. Оповідання читається так, нібито хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо – голосніше – голосно – тихіше – тихо – голосніше тощо.
5) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
– Як познайомилися Тико і Волохан?
– Де відбулася їхня зустріч?
– Як Волохан потрапив у тундру?
– Чому песика назвали Волоханом?
– Прочитайте опис тундри.
– Якою її змалював письменник?
– Як Волохан урятував Тико?
– Який епізод оповідання проілюстрував художник?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Що вас найбільше вразило?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати, стисло переказувати оповідання.