Духовний гімн українського народу
Матеріал уроку. Олександр Кониський “Молитва за Україну”.
Мета. Ознайомити учнів із “Молитвою за Україну”; допомогти усвідомити важливе значення музичного твору – молитви, що стала духовним гімном українського народу; розвивати мовлення дітей. їх кругозір; виховувати патріотизм, моральні та духовні якості особистості.
Обладнання. Аудіозапис молитви.
Хід уроку
I. Організаційним момент.
Звучить Гімн України. (Слухати гімн потрібно стоячи, праву руку тримаючи на серці. Підспівувати.)
– Коли звучить Гімн
II. Мовна розминка.
– Що таке Батьківщина?
Роз’єднайте слова.
Завіконцемкалина.
Тихаказкабабусі,
Ніжнапісняматусі.
Дужірукиутата,
Підтополямихата,
Підвербоюкриниця,
Вчистімполіпшениця. (П. Бондарчук)
III. Повідомлення теми та мети уроку.
– Ми сьогодні розпочали урок з Гімну України. А що вам відомо про його автора та композитора?
Слово вчителя.
Гімн – найголовніша урочиста пісня держави. Слова написав поет із Центральної України Павло Чубинський,
В ній урочистій пісні поєдналися прагнення всіх українців бути неподільно вільною державою.
Гранування.
– Назвіть Державні символи України. (Гімн, прапор, герб.)
– Які ви знаєте народні символи України? (Верба, калина, пісня.)
– Сьогодні на уроці ми поговоримо про духовний символ нашого народу. Роз’єднайте і прочитайте.
МОЛИТВАЗАУКРАЇНУ
– Що вам відомо про “Молитву за Україну”?
Історія створення “Молитви за Україну”
“Молитва за Україну” – урочистий музичний твір, символ духовно-патріотичних почуттів. Цей твір пройшов довгий історичний шлях. Вірш Олександра Кониського, написаний 1885 року, був призначений для дітей, для українських шкіл Галичини, Буковини та Закарпаття.
Водночас, покладений на музику Миколою Лисенком, лунав на релігійних святах у церквах Галичини, хоча й не належав до канонізованих релігійних текстів.
Спочатку пісня називалась “Боже Великий, Єдиний” і мала примітку композитора “Дитячий гімн”, а згодом отримала назву “Молитва за Україну”.
У передмові до видання твору автори написали: “Вкласти… хотіли передусім в “неложнії уста” дітей, від яких Всевишній найскоріше міг почути це благання”. Згодом об’єднала молитва і різні покоління. Поєднавши навіки у багатьох серцях віру в Бога та патріотизм, любов до нашої землі.
Надруковано було молитву у Львові.
IV. Робота над “Молитвою за Україну” Олександра Кониського.
1. Слухання аудіозапису “Молитви за Україну”.
– Прослухайте пісню.
Кожна українська пісня має свою історію. Доля багатьох із них схожа на долю нашого народу. Патріотичні українські пісні суворо заборонялися, однак знищити їх не змогли.
Молитва здатна об’єднувати.
2. Читання пісні учнями мовчки.
3. Аналіз молитви.
– Ця молитва поєднала Захід і Схід.
Якщо ми хочемо зберегти рідну землю. Батьківщину, яка має територіальний вимір, зберегти нашу історію, нашу святиню, ми повинні молитися за це і робити кожен на своєму місці все, аби зміцнити і збагатити свою Батьківщину.
У зв’язку з останніми подіями в країні, всі жителі нашої держави молять Бога про мир, спокій та єдність і цілісність України.
Слова пісні, її наспів, мелодія залишаються актуальними до сьогодні.
4. Виконання молитви хором.
Цікаво тати.
> Твір “Молитва за Україну” сьогодні офіційно визнано духовним гімном України на рівні з державним.
V. Підсумок уроку.
Сьогодні на уроці ми прослухали Державний та духовний Гімни України. З допомогою цих творів ми зіставили два образи-символи – героїчний і духовний.
Просімо кожен від щирого серця нашого Небесного Отця, щоби в Україні запанували мир, спокій, правда і любов між людьми.
Боже на небі, линуть до тебе
Наші простенькі дитячі слова.
Ми твої діти, ми – твої квіти,
Ми – України надія жива.
Боже, для нас збережи Україну,
Боже, для неї ти нас збережи.
Сповнені віри, просимо щиро
Ласки для нас у Святого Отця,
Щоб серце добре, мужнє й хоробре,
Вірне Вкраїні було до кінця.
Благослови нас, Пречистая Мати,
Життя, науку пізнавати,
Охоту мати до роботи
І гарними дітьми зростати.
Слава тобі, Україно,
Невмируща слава!
Да святиться твоя воля
І твоя держава.
VI. Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати “Молитву за Україну”. За бажанням вивчити напам’ять.