І. Багряний. “Тигролови”. Головний герой роману
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості, значення твору І. Багряного; розвивати навички аналізу проблематики, характеристики героїв, уміння висловлювати власні думки щодо прочитаного; виховувати прагнення стати сильною духом людиною, яка успішно долає труднощі й знаходить вихід із будь-якого скрутного становища. Обладнання: портрет письменника, видання твору “Тигролови”, ілюстрації до нього. Теорія літератури: пригодницький роман, проблематика, художні образи та художні засоби. ХІД УРОКУ І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
Вступне слово вчителя. Хто не захоплювався сильною, благородною особистістю, яка здатна знайти вихід з будь-якої складної ситуації, захистити себе і своїх близьких, відстояти власні принципи і при цьому не втратити людської гідності? Хто не мріє стати такою людиною? (Чи хоча б мати певні її якості.) Взірцем такого героя може бути Григорій Многогрішний, з яким ми познайомилися, читаючи роман І. Багряного “Тигролови”. Чимало його пригод здаються просто неймовірними, але життя самого письменника стверджує – реальність може бути ще неймовірнішою, складнішою та дивнішою і багато чого
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ “Хвилинка мудрості”. ІІІ.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Літературний диктант. 1) Про що йдеться у такій цитаті: “Вирячивши вогненні очі, дихаючи полум’ям і димом, потрясаючи ревом пустелі і нетрі, вогненним хвостом замітаючи слід, летів дракон”? (Про поїзд із в’язнями.)
2) Чиї це слова: “Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи!”? (Сміливого втікача Многогрішного.) 3) Якими є особливі прикмети втікача (за телеграмою НКВС)? (Юнак 25 років, русявий, атлет, авіатор.) 4) В яке “Ельдорадо” їхали пасажири другого поїзда, “експреса нумер один”? (На Далекий Схід.)
5) Хто і про кого так думав: “Він уже конав – але ні пари з уст. А ті очі, очі! Вони йому отруїли спокій і сон, вони йому отруїли, далебі, все життя”? (Медвин про Многогрішного.) 6) За що Григорій вибачався перед бурундучком? (За те, що пограбував його комору.)
7) Кого і від кого врятував Григорій? (Дочку Сірка від ведмедиці.) 8) Чим займався Григорій, щоб не сидіти на утриманні гостинних господарів? (Полюванням, заготівлею сіна та ін.) 9) Які стосунки склалися в Григорія з Наталкою Сірківною спочатку? (Гордого змагання й приховування почуттів.)
10) Яких українських звичаїв дотримувалися в родині Сірків? (Зустрічі Різдва і всіх інших свят.) 11) Із чого виявили, що в тайзі був хтось чужий? (Із крадіжки хутра.) 12) Хто вирішив долю закоханих Григорія і Наталки? (Сама Наталка, бо Григорій не мав морального права наражати дівчину на небезпеку.) ІV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”. – Визначте тематику та проблематику роману.
Орієнтовні відповіді Тематика – Трагедія України в тоталітарному режимі; – відображення впливу сталінського терору на долю окремої людини – молодого українського інтелігента, авіатора Григорія Многогрішного; – показ жорстокості й ницості прислужників режиму; – змалювання побуту, традицій українських переселенців;
– романтичні стосунки Григорія і Наталки. Проблематика – виживання людини в умовах жорстокого терору; – добра і зла; – життя і смерті; – справедливості і кари; – морального вибору; – волі до життя й цілеспрямованості; – стосунків людини і природи; – родинних взаємин; – вірності віковим традиціям предків; – кохання. 2. Слово вчителя. Хоч роман і названий “Тигролови”, головний герой у ньому – інша сильна людина: Григорій Многогрішний.
Хто ж він?
Нащадок славного гетьмана, що обрав собі важку дорогу лицаря духу і став ворогом тоталітарної системи: “Цей пес (майор НКВС) відбивав мені печінки, ламав кості, розчавлював мою молодість і намагався подряпати серце, якби дістав. А потім спровадив до божевільні… Потім мене знову піймали і знову мучили такі, як він,- його поплічники… А потім присудили до двадцяти п’яти років каторги.
Двадцять п’ять років! А я всіх маю двадцять п’ять. І все тільки за те, що я любив свій нещасний край і народ…” 3. Завдання учням.
– Назвіть справжні подвиги Многогрішного. (Він витримав тортури в НКВС, у божевільні, втік з “ешелону смерті”, ставши легендою “про гордого сокола, про безумного сміливця”, вижив у тайзі, врятував дівчину від дикого звіра.)
4. Міні-диспут. – Чи мав право Григорій так вчинити зі слідчим, майором Медвиним та його супутником? (Застосовується інтерактивний метод “Займи позицію”.) Так Не знаю Ні
5. Робота в групах. І група. Учні характеризують Наталку Сірківну, оцінюючи її вчинки – взяти на себе відповідальність за спільну долю обох, першій освідчитися юнакові. ІІ група. Учні характеризують інших членів родини Сірків – батька, матір, Гринька.
ІІІ група. Учні характеризують майора Медвина, порівнюють його з Многогрішним. ІV група.
Учні описують узагальнений образ природи. 6. Повідомлення про роботу в групах, коментарі вчителя.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК 1. Завдання учням. Зарубіжний критик Юзеф Лободовський відзначив, що в манері письма І. Багряного присутні “декламаційність, многословіє, резонерство, сировість, неочищеність”, але прощав ці вади за “здатність до оптимізму серед трагедії, його гумор серед відчаю”, за глибокий гуманізм письменника. – Висловте власну думку з приводу першого і другого тверджень. 2. Проблемне запитання до учнів.
“Сміливі завжди мають щастя”,- ці слова рефреном звучать упродовж усієї розповіді про Григорія Многогрішного. Спочатку їх вимовляє стара Сірчиха, потім повторює головний герой і, нарешті, саме цими словами завершується роман. А чи справді у сміливих завжди є щастя?
Відповіді обгрунтуйте, навівши приклади з роману, інших творів, із власних спостережень. 3. Творча робота. – Пофантазуйте, як могла б скластися подальша доля Григорія і Наталки?
Напишіть продовження роману. VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Інтерактивна вправа “Мікрофон”. – Продовжіть речення: “Сильна українська людина – це…” “Роман “Тигролови” змусив мене замислитися над…” “Мені хотілося, щоб…”
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Написати твір-роздум про сильну українську людину.