Леся Українка – геніальна донька українського народу
Реферат на тему:
Тема уроку. Леся Українка – геніальна донька українського народу.
Мета. Збагатити знання учнів про Лесю Українку, підвести їх до цілісного уявлення про неї як людину, митця, громадянина. Удосконалювати навички виразного читання і мовлення.
Розвивати мислення за допомогою логічних операцій узагальнення, аналогії та ін.
Виховувати інтерес до знань.
Обладнання. Портрет Лесі Українки у рушнику, плакати із записаними на них темою та епіграфом уроку, фотоматеріали, твори письменниці, критична література, касети
Хід уроку
Оргмомент.
I. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація вивчення теми.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Вступне слово вчителя.
Ці слова Лесі Українки:
Так! Я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Буду жити! Геть думи сумні! –
Можна вважати девізом всього її життя. Чому?
Домашнім завданням до уроку було самостійно вивчити біографію Лесі Українки, скласти хронологічну таблицю життя і творчості письменниці.
2. Бесіда.
– Що в біографії письменниці вас найбільше вразило і схвилювало?
3. Підсумки роботи.
III. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель. І. Франко оцінив Лесю як “… чи не одинокого мужчину на всю соборну Україну”. Що він мав на увазі? (Відповіді учнів). Але ж великий Каменяр відзначав і ніжність, і ліризм, її творів.
Так, Леся Українка – філософ, геніальний митець і водночас жінка.
Ніхто не може правдивіше розповісти про неї, ніж родичі, друзі, знайомі… Отож час запросити до слова сучасників поетеси. (Виступи учнів, що виконують ролі сучасників Лесі).
Вчитель. Як людина і як митець Леся була дитям Волині. У Звячелі вона народилась, у Луцьку написала свій перший вірш.
Ольга Косач-Кривинюк. Ми, діти, так органічно зрослися зо всім колодяженсько-поліськоволинським, що уважали себе тоді й потім усе життя не за чернігівців, як батько, не за полтавців, як мати, а за волиняків-поліщуків.
Вчитель. Лесі пощастило з родиною. Мати – відома письменниця Олена Пчілка. Батько – юрист, людина прогресивних поглядів. У сім’ї виховувалось шестеро дітей, яких єднала не тільки велика любов, а й дружба, спільні духовні інтереси.
А все починалося з дитячих ігор… Дуже часто це було перевтілення в казкових, літературних та історичних персонажів, організація вистав – з музикою, костюмами, декораціями. Ставили навіть оперу “Коза-дереза”. (Інсценізація уривку з вистави).
Лисичке ходить з віником, обмітає навкруги, чепурить свою хату. Лисичка.
Я Лисичка, я сестричка,
Не сиджу без діла:
Я гусятка пасла,
Полювать ходила.
А тепер мені в неділю
Треба відпочити,
Свою хатку гарнесенько
Треба прикрасити.
А щоб краща, щоб краща
Була моя хатка,
Піти треба у гайочок
Квіточок нарвати.
Кладе віник і біжить веселенько до лісу по квіти.
Другою стежкою вискакує несамовита Коза, перелякана, облуплена, озирається на всі боки.
Коза (плаче).
Горе мені, горе!
Що маю робити?!
Як дожене старий дід,
Буде знов лупити.
Куди ж мені, бідній,
Куди заховатись?!
Бо так сором
І людям добрим показатись.
Побачивши лисиччину нору, радіє.
А тепер я нікого не боюсь,
Я в цю нору схоронюсь, схоронюсь.
Ховається в лисиччину нору, товчеться й тупоче.
Тим часом Лисичка прибігає з квітками з лісу і чує, що хтось товчеться у неї в хатці.
Лисичка (хитро питає).
Ой, хто, хто
В лисиччиній хатці?
Ой, хто, хто
Прийшов сюди в гості?
Коза (стукотить ногами, стукотить рогами).
Я Коза-дереза,
Півбока луплена,
За три копи куплена,
Тупу-тупу ногами,
Сколю тебе рогами,
Хвостиком замету,
Ніжками затопчу,
Тут тобі й смерть.
Лисичка.
Ой лишенько, ой горенько!
Бідна моя голівонька!
(Утікає до лісу).
Коза (вискакує з нори, пританцьовує).
Я коза-дереза,
Хитра та лукава,
Я лисицю дурну
Добре налякала.
Остап Лисенко. Леся, наша Леся! Здається, зовсім недавно прибігала вона до нас, вигадувала такі ігри, від яких ходором ходив увесь дім.
Мила сусідка, перша царівна дитячих лірій і наш перший режисер.
Вчитель. Леся змалку була незвичайною дитиною.
Ольга Косач-Кривинюк. У 4 роки вона вже зовсім вправно читала… Найулюбленішими книжками.. були… міфи стародавніх греків та ще книжка про подорожі різних славних мандрівників…
Леся зовсім маленькою, в 6 років, навчилася шити й вишивати, а літом з трави робила прехороших зелених “мавок”, убираючи їх в одежу з листя та пелюсточками квіток.
Вчитель. А ще ця білява дівчинка любила співати й танцювати, була від природи дуже музикальною, швидко освоїла фортепіано…
Олена Пчілка. Леся дуже здібна як до науки, так і до мистецтва. Вона дуже добре грає на фортепіано. І це ж тільки одну зиму бравши уроки музики.
Вчитель. Коли Леся захворіла, то не змогла більше грати. Тоді вона звертається до свого друга у вірші.
Леся. (Читає поезію “До мого фортепіано”), Вчитель. Які почуття превалюють у поезії? Доведіть це словами тексту.
Які художні засоби поетеса використовує для цього? (Відповіді учнів).
Ольга Косач-Кривинюк. … Леся була подібна до батька… вдачею… Вони обоє однаково були лагідні і добрі безмежно, однаково обоє бували здатні страшенно скипіти, коли їх дійняти чимось особливо для них дошкульним.
Обоє були надзвичайно стримані, терплячі та витривалі, з виключною силою волі. Обоє були бездоганно принципові люди…
Обоє вони… були однаково делікатні у відносинах з людьми, намагаючись нікого собою не затруднити… І… ще одна спільна… риса: вони на диво високо цінували людську гідність у всякої людини.
Вчитель. Мати ж не лише сприяла загальній та літературній освіті Лесі, а й була першим критиком її творів, плекала юний талант. Не дивно, що в них є твори на спільну тематику.
Леся та Олена Пчілка (читають кожна “свої” поезії “Колискова” і “Люлі, люлі”).
Люлі, люлі…
Спи, моя доненько, спи, моя доленько!
Я колишу на руках:
А як заснеш, моя ясная зоренько, –
Сяду в тебе в головах.
Ласка ж та пильная, чула, прихильная
Буде твій сон стерегти,
Мати глядить тебе, квітко похильная, –
Щиро впевняйся їй ти.
І все життя твоє буду, дитя моє,
Серцем тебе пильнувать,
І спочування повік таке самеє Буду тобі уділять.
Як не вграватиме, світлом сіятиме,
Радістю серце моє, –
Горе голубки його розбиватиме,
Радість журбою пов’є!…
Вгляджу в очах твоїх щастя блискучеє,
З любкою я обіймусь,
І задавлю в собі горе пекучеє,
І до тебе усміхнусь!…
Спи ж, моя доненько! Спи, моя зоренько!
Спи, моє щастя ясне!
Хай обмина тебе лихо і горенько,
Ти на грудях у мене!
Вчитель. Чи ці дві поезії такі вже однакові?
– Знайдіть відмінності і прокоментуйте їх. Відповіді учнів.
Так, були в дочки й матері деякі розходження в поглядах. Це неважко пояснити: великі письменниці належали до різних поколінь. Але Ольга Петрівна була не лише надзвичайно вимогливим учителем доньки, а й безмежно люблячою матір’ю. Вона була поруч зі своєю геніальною дочкою в найсвітліші і в найтяжчі моменті її життя.
А останніх було дуже багато…
Оксана Старицька-Стешенко. Леся ж була надзвичайно терпляча і до фізичних страждань. Пригадую, як колись прийшла до неї., і випадково натрапила саме в той час, коли професор Сапежко зробив Лесі укол е ногу.
Це надзвичайно болюча операція. Але Леся без анестезії переносила її стоїчно. Сапежко говорив, що такого витривалого пацієнта він у своїй практиці не зустрічав:
– У мене при такій операції пацієнти-мужчини ведмедем ревуть, а тут тендітна жінка зціпила зуби і мовчить.
Вчитель. Через хворобу вона була змушена покинути навчання у школі, але самоосвіта, великий інтерес до науки допомогли їй стати однією з найосвіченіших жінок світу.
Оксана Старицька-Стешенко. Яскраво постає в пам’яті 1893 рік… Цю зиму Леся прожила у Києві, і ми з нею часто бачились… Леся саме в той час студіювала англійську мову.
Вона була надзвичайно здібна до вивчення іноземних мов. Тоді Леся вже володіла німецькою і французькою мовами, непогано знала латинь та грецьку. Між іншим, вона робила підрядковий переклад Гомера для матері, коли та бралася. перекладати його.
Вчитель. У Києві, куди особливо часто наїжджали Косачі в 90-х роках, молодь збиралася вечорами в гуртку “Плеяда”. Леся ніколи не цуралася товариства, а охоче брала участь у всіх молодіжних зібраннях.
Там звучали й обговорювалися власні твори, проводилися літературні конкурси, народжувалися творчі ідеї.
Оксана Старицька-Стешенко. … Леся… завжди притягала до себе увагу… В той час вже перенесла одну операцію, на лівій руці носила мітенку і ходила з паличкою.
Досить було їй чимсь запалитися, як вона робилася незвичайно привабливою. Леся мала чудові сірі променисті очі, вони випромінювали з себе таку силу ясного розуму, що все обличчя сяяло внутрішньою красою.
Аріадна Труш. Лесю уявляють дуже “мужеською”, але вона відзначалася великою жіночністю.
Леся любила одягатися. Одягалася гарно, але скромно, спеціально любила гарні блузки. На лівій руці носила чорну рукавичку.
Ходила Леся рівно, але з паличкою, а в кімнаті перебувала у напівлежачому стані.
Людмила Старицька-Черняхівська. У… 1896-1897 pp. було створено в Києві Літературно-артистичне товариство.
Се Товариство було російське, але давало нам можливість і нагоду бути причетними до суспільного життя… У заходах, як і в іншій громадській роботі, Леся брала участь, незважаючи на те, що здоров’я її гіршало ж знову, що й ходити без палки вона не могла.
Всеволод Чаговець. Це було 7 жовтня 1899 р. в Києві в концертному залі Літературно-артистичного товариства… На кафедрі стояла змучена недугою 98-літня дівчина, яка кидала в аудиторію ідеї і мислі, гідні голови мудреця і філософа. Вона виявила таке багатство всесторонньої культури, котрому позаздрив би усякий професор.
Вона цитувала Бодлера і Кардуччі, Шекспіра і Бернзса, посилалась на Льва Толстого і Варлена, не забуваючи й рідного Шевченка. Вона називала твори світової культури і світового мистецтва, начебто в її робочій кімнаті були зібрані скарби музеїв усього світу.
Історію і долю народів вона освітлювала так, начебто ідеї історичного матеріалізму були їй глибоко відомі…
Але історик, мислитель і філософ-соціолог не заглушали в ній поета…
Людмила Старицька-Черняхівська. А тим часом, поки Леся працювала поруч з дужими :у всіх цих літературних і громадських справах і писала свої хороші речі, хвороба підточувала її здоров’я… Лікарі визнали неодмінно потрібною операцію. Ся операція була дуже небезпечна для життя, але Леся без вагання зважилася на неї. Почали лагодитись до від’їзду в Берлін.
Ні страху, ні турботи, ні суму не виявляла вона – говорила все про свої літературні праці, наче доручала їх.
Леся. Хутко тиждень, як я в Берліні… В неділю (5.11) мене захлороформують і спробують силоміць виправити мені хронічне звихнення в нозі, а як того не дасться зробити, то зараз же, в ту мить, будуть оперувати… .
Однак біда бідою, а діло ділом…
Згодом подумаю і про видання своїх віршів, і багато про що, тепер же, здається, краще ні про що не думати…
Одне прохання: не кажіть… знайомим, що зо мною зле діється…
Вчитель. Операція була важкою, але скінчилася добре, і здоров’я Лесине покращилося… Здавалося, лихо тепер хоч трохи уступиться з її дороги. Але в 1900 – на початку 1901 року Ларисі Петрівні довелося пережити одну з найтяжчих своїх життєвих драм, а точніше, справжню трагедію серця. Дорога Лесі людина Сергій Мержинський поволі згасав у Мінську від сухот.
Сергій Лесю не кохав, а поважав як друга. Поетка це розуміла, але не влаштовувала істерик, а навіть допомагала йому писати листи його коханій. Сама нездорова, ледве поправивши своє хитке здоров’я після Берлінської операції, вона всупереч волі батьків перебуває у Мінську, щоб у найважчий час бути біля “дорого друга”…
(Звучить класична музика).
Сергій. Взявши з неї слово, що тепер вона приїде лише на прощання…
Леся. Думаю, що таки поїду, хоч би мені прийшлось для сього більше енергії потратити, ніж я потратила її за все своє життя, нехай навіть це буде “жертва непотрібна”, але я найбільш люблю приносити іменно жертви на олтар дружби, – в сьому логіки мало, признаю, але що робить, се факт…
У С. К. я проводжу час тільки від 121/2 дня до 10 1/2 вечора, – він пізно переходить на денний стрій, бо вночі сливе не спить через кашель і жар, а ввечері починає рано усякі витирання та інші відправи, хоч я підозріваю, що то вже він видумує, аби заставити мене раніш іти спати. Він не дає мені нічого втомного робити для нього…
Сергій. Я сознаю, что это страшный эгоизм с моей стороны, но я не в состоянии был бы отпустить вас теперь, нет, безсусловано не в состоянии…
Леся. З моїм другом дуже зле, і він вже сам не вірить, щоб міг видужати. Стан зовсім розпачливий, і на поправку нема надії.
Вже не може підвестися сам. Листи замість нього пишу я, навіть його найближчим приятелям. Не може слухати читання і музики вже не в силі чути.
Сергій. Може, мені трошки полегшає на час, тоді ви мені зіграєте… Знаєте, що я в вас люблю?
Спокій і силу волі. Ви ніколи не зітхаєте… Інакше я за Вас боявся би, а так вірю, що все витримати можете…
Вчитель. Страшні часи і дні чекання кінця… Рятувала робота. Біля постелі Мержинського Леся писала.
З цього полум’я горя і нерозділеної любові вона винесла одну, з найкращих своїх драм – “Одержима”.
Інсценізація уривку з драми.
Меріам (жахнулась).
Вчителю!
Месія.
Не бійся, жінко, спокій я хочу дать тобі.
Міріам.
О, я не хочу,
Не хочу я спокою!
Месія (лагідно і разом суворо).
Міріам,
Се дух в тобі говорить Чом не, хочеш?
Спокою прагне всякий.
Міріам.
Але ти,
Вчителю, покинув мій спокій,
Що був у тебе в тихім Назареті.
Месія.
Ти дорівнятись хочеш…
Міріам (з поривом).
Ні, Місіє,
Я не рівняюся до тебе, ні!
Я знаю те, що я нещасна жінка.
Месія.
Так нащо ж ти зрікаєшся спокою,
Єдиної потіхи всіх нещасних?
Міріам (з раптовою одвагою).
Бо ти його не маєш, сине божий!
Месія.
Яке тобі до мене діло, жінко?
Меріам, знищена, збентежена, закриває лице покривалом і повертається та йде геть.
Месія.
Стій, Міріам, скажи, ти в меневірші?
Міріам (не одкриває лиця).
Я вірю, що ти божий син, Месіє,
І всім, окрім мене, даси рятунок. Месія.
Усім, крім тебе, жінко?
Міріам.
Ти сказав.
Месія.
Я не сказав того.
Міріам.
Та я те чула.
Прости, учителю, я мушу йти.
(Відступає).
Вчитель. Через півроку стан Лесі погіршується. А тут ще мандрівки. Крим, Кавказ, Австрія, Німеччина, Болгарія, Єгипет, Італія…
Чужа земля не так лікує, як виснажує.
Людмила Старицька-Черняхівська. Се життя – се вже була рвуча боротьба зі смертю, літом на Кавказі, зимою в Єгипті. Спочатку се було ще не дуже тяжко, а чим далі, тим тяжчі ставали для неї сі подорожі.
Проте Єгипет добре підживляв Лесю, і родина її робила все можливе, щоб Леся кожного року їздила туди.
Але, незважаючи ні на що, сили падали.
Вчитель. А між приступами хвороб була напружена Письменницька праця – поетична творчість, переклади, випробування себе в різних жанрах…
Полум’яне закличне слово поетеси з особливим інтересом сприймала молодь.
– Згадайте “Давню казку”. Хто найбільш прихильно ставився до поета?
(Відповіді учнів)
1 серпня 1913 року в м. Сурамі (Грузія) спинилося гаряче серце Лесі Українки. Вічність ще більше висвітлила велич геніальної доньки України. А сучасники? Чи знали вони творчу спадщину Лесі? Очевидно, що всю-не знали.
Переважна більшість її драм за життя письменниці не піднялася на театральну сцену, критика мовчала.
(Вчитель ознайомлює учнів з творами Лесі Українки, що вивчатимуться у 1О класі, визначає їх місце у творчості письменниці, ставить завдання до наступних уроків).
IV. Узагальнення інформації.
1. Бесіда.
– Якою ви тепер уявляєте Лесю Українку?
– Чи допомогли вашому визначенню твори письменниці, що звучали на уроці? Якщо так, то як саме?
2. Підсумки роботи.
V. Закріплення інформації.
Завдання. Написати мініатюру “Лист до Лесі” (коментар вчителя, зауваження щодо продовження роботи вдома).
VI. Домашнє завдання.
Закінчити мініатюру; прочитати автобіографічні поезії “Contra spemrs spero”, “I все-таки до тебе думка лине”, “Як я люблю ці години праці”, “Стояла я і слухала весну”, довести їх автобіографічність.
VII. Підсумок уроку.
Related posts:
- Відповіді до теми: “Леся Українка – геніальна донька українського народу” 1. Які провідні мотиви поетичної збірки “На крилах пісень” ? До збірки увійшли всі написані на цей час (1893 р.) поетичні твори та три поеми – “Русалка”, “Самсон”, “Місячна легенда”. У більшості творів звучать громадянські мотиви. Вірші циклу “Сім струн” – це своєрідна “музична гама”, сповнена безмежного почуття любові до України. Триптих “Сльози-перли” теж має […]...
- Леся Українка – геніальна дочка українського народу Українська земля породила багатьох письменників і поетів, які не тільки збагатили нашу літературу, але й уславили її серед інших літератур світу. Одне з найвеличніших імен серед них – ім’я Лесі Українки. Доля не була поблажливою до неї. Захворівши в дитинстві, поетеса змушена була все життя долати тяжку недугу, вести, за її словами, “тридцятилітню війну” з […]...
- Слово Кобзаря – гостра зброя в руках народу (за поезією “На роковини Шевченка”) – І варіант ЛЕСЯ УКРАЇНКА 8 клас ЛЕСЯ УКРАЇНКА І варіант Леся Українка рано почала займатися літературою. Писала вона завжди українською мовою, любила українські пісні. Як відомо, великий вплив на неї мала і творчість Т. Шевченка. Тому не дивно, що Леся Українка присвятила геніальному Кобзареві вірш, в якому яскраво зображено вплив Шевченка на всю українську літературу та на розвиток української […]...
- Слово Кобзаря – гостра зброя в руках народу (за поезією “На роковини Шевченка”) – ІІІ варіант ЛЕСЯ УКРАЇНКА 8 клас ЛЕСЯ УКРАЇНКА III варіант Слово – єдина зброя в боротьбі з кривдою і неправдою. Поет, озброєний словом, повинен стати ватажком рідного народу й активно діяти на його користь. Великий Кобзар своїми творами прокладав шлях розвитку нової української літератури, і цим шляхом пішли наступні покоління письменників. Леся Українка народилась через десять років після смерті […]...
- Українська пісня – це геніальна поетична біографія українського народу Яке ж це диво дивне – народна пісня! Кого тільки не чарувала її вічна краса! Минають віки, змінюється покоління, а народна пісня залишається, через усі поневіряння проносить вона свій чар, свою нев”янучу молодість. Із морської піни вродилась грецька Афродіта. З морського прибою почувань, з емоційно-настроєвої сфери народилася українська краса – пісня, а пісня – це […]...
- Українська пісня – це геніальна поетична біографія українського народу (Олександр Довженко) Українська пісня – це геніальна поетична біографія українського народу (Олександр Довженко) Без пісні, що мені оспівала мати, Я навіть дня прожити би не зміг. / В. Вихрущ / Горять у вогні часу храми і фортеці, пергаменти літописань, розсипається на порох матеріальна культура, іржавіють і розчиняються у землі знаряддя праці. Але залишаються майже в первозданному вигляді […]...
- “На шлях я вийшла ранньою весною” (Леся Українка) – Леся Українка (1871-1913) Підручник Українська література 10 клас ХХ Століття Промінням ясним, хвилями буйними, прудкими іскрами, летючими зірками, палкими блискавицями, мечами хотіла б я вас виховать, слова! (Леся Українка) “Лесю Українку – славетну и улюблену письменницю нашого народу, феноменальну жінку у світовій культурі – можна характеризувати її ж поетичним образом – “світло нагірне”. Нагірною проповіддю було її слово, […]...
- ПЛАН – ЛЕСЯ УКРАЇНКА 10 КЛАС УКРАЇНСЬКА ДРАМАТУРГІЯ І ТЕАТР 70-90-Х РОКІВ XIX СТОЛІТТЯ ЛЕСЯ УКРАЇНКА ПЛАН Образи світової літератури в драматичних творах Лесі Українки Драматургічна творчість Лесі Українки. (Леся Українка – автор понад двадцяти діалогів, “маленьких драм”, драматичних поем та віршованих п’єс. Ними письменниця здобула собі славу драматурга-новатора, ці її творчі доробки стали новим явищем у світовій театральній […]...
- “Пролітав буйний вітер над морем” (Леся Українка) – Леся Українка (1871-1913) Підручник Українська література 10 клас ХХ Століття “Пролітав буйний вітер над морем” (Леся Українка) Гама пейзажних малюнків Лесі Українки виявляє як любов до рідної природи, захоплення її красою, так і спостережливість у сприйнятті образів чужини. Волинь і Полтавщина, Буковина і Крим, гуцульські Карпати і степова Україна, Чорне море і Поділля знайшли поетичний вираз у творчості […]...
- Слово Кобзаря – гостра зброя в руках народу (за поезією “На роковини Шевченка”) – ІІ варіант ЛЕСЯ УКРАЇНКА 8 клас ЛЕСЯ УКРАЇНКА II варіант Справжня патріотка, Леся Українка у своїх творах прославляє борців, які здатні на будь-які тортури заради щастя народу. Поетичне гасло її – служіння поета народові. Саме таким поетом був Т. Шевченко, оспіваний авторкою у вірші “На роковини Шевченка”. Л. Українка вдячна Кобзареві, що він не спокусився принадами багатства та ситого […]...
- Барвіночку мій хрещатий – ЛЕСЯ УКРАЇНКА Літературне читання 2 клас – Віра Науменко З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1 ЛЕСЯ УКРАЇНКА Барвіночку мій хрещатий Барвіночку мій хрещатий, Зелений, дрібний, Ой, я ж тебе викохала, Хороший, рясний! Я ж садила, поливала Тебе навесні, Я ж думала, на віночок Здасися мені!.. – Знайди в прочитаному уривку з твору Лесі Українки слова, якими поетеса […]...
- “Слова кохання, які тобі я не сказала” (Леся Українки) – Леся Українка (1871-1913) Підручник Українська література 10 клас ХХ Століття “Слова кохання, які тобі я не сказала” (Леся Українки) Шедеврами інтимної лірики Лесі Українки є цикл творів, присвячених Сергієві Мержинському. Цей надзвичайно привабливий чоловік справляв неабияке враження на сучасників: “Він подобався без винятку всім, хто тільки його знав. Делікатний, рівний у спілкуванні з людьми, м’який, щирий, правдивий, він […]...
- КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – ЛЕСЯ УКРАЇНКА 10 КЛАС УКРАЇНСЬКА ДРАМАТУРГІЯ І ТЕАТР 70-90-Х РОКІВ XIX СТОЛІТТЯ ЛЕСЯ УКРАЇНКА КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ До теми “Жанрова різноманітність творчої спадщини Лесі Українки” 1.У яких жанрах працювала Леся Українка? Драматична поема, драма-феєрія, лірика, ліро-епос, літературна критика. 2.Якою постає лірична героїня громадянської лірики Лесі Українки? Лірична героїня – патріот, мужня та незламна, яку не […]...
- КОЛИСКОВА – Леся Українка УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА СЛОВО ДАВНЄ І СЬОГОЧАСНЕ Леся Українка КОЛИСКОВА Місяць яснесенький Промінь тихесенький Кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, Пізній бо час. (справа)Тяжка годинонько! Гірка хвилинонько! Лихо не спить… Леле, дитинонько! Жить – сльози лить. Любо ти спатимеш, Поки не знатимеш, Що то печаль; Хутко прийматимеш Лихо та жаль. (справа)Сором хилитися, Долі коритися! Час […]...
- “Самотність на верхів’ях” (Микола Зеров) – Леся Українка (1871-1913) Підручник Українська література 10 клас ХХ Століття “Самотність на верхів’ях” (Микола Зеров) “У третій і найблискучіший період своєї творчості Леся Українки є поет виключно драматичний”, – писав Микола Зеров. Цей період складає 12 останніх років життя поетеси і налічує близько двадцяти драматичних творів. Роки, на які припадає створення феноменальної сторінки української драматургії, були непростими. Життя […]...
- З гір на долину – ЛЕСЯ УКРАЇНКА Літературне читання 2 клас – Віра Науменко З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1 ЛЕСЯ УКРАЇНКА Леся була щедро обдарована від природи. Крім виняткових поетичних здібностей та всіма знаного в ній таланту до вивчення мов, почувала вона вільно себе і в стихії музики… І це ж вона, Леся, будучи зовсім юною, написала перший у нас підручник […]...
- Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) (1871-1913) Українська література 6 клас Я І СВІТ Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) (1871-1913) Леся Українка народилася на Житомирщині Серед чудової волинської природи із синіми плесами озер та предковічними сосновими борами в родині Олени Петрівни та Петра Антоновича Косачів народилася майбутня зірка українського письменства – Леся Українка. Мати, відома письменниця Олена Пчілка, виховувала дітей і вела […]...
- Леся Українка на Західній Україні Реферат На тему: “Леся Українка На Західній Україні” Лариса Петрівна Косач, в одруженні – Квітка, відома читачам як Леся Українка. Народилася майбутня письменниця 25(13) лютого 1871 року в Новограді-Волинському і виховувалася в інтелігентній сім’ї. Мати Лесі Українки – Ольга Петрівна Косач, відома на той час українська письменниця Олена Пчілка – мала величезний вплив на доньку, […]...
- Стояла я і слухала весну – ЛЕСЯ УКРАЇНКА Скорочено Стояла я і слухала весну. Весна мені багато говорила, Співала пісню дзвінку, голосну, То знов таємно-тихо шепотіла. Вона мені співала про любов. Про молодощі, радощі, надії. Вона мені переспівала знов Те, що давно мені співали мрії. Коментар Особливо Леся Українка любила весну як пору відродження, оновлення, надії. Тому лірична героїня її поезії стояла і “слухала […]...
- Показ боротьби за вільне творче життя в драмі-феєрії Лесі Українки “Лісова пісня” ЛЕСЯ УКРАЇНКА 10 КЛАС УКРАЇНСЬКА ДРАМАТУРГІЯ І ТЕАТР 70-90-Х РОКІВ XIX СТОЛІТТЯ ЛЕСЯ УКРАЇНКА Показ боротьби за вільне творче життя в драмі-феєрії Лесі Українки “Лісова пісня” Весна. Пробуджується природа від зимового сну. Розквітає навколо гарне й вільне життя. А в свободі – неодмінна умова розвитку кращих людських поривань. Але що це? Звідки линуть ці казково-чарівні мелодії? Невже […]...
- Леся Українка – Біографія (СКОРОЧЕНО) Леся Українка Справжнє ім’я – Лариса Петрівна Косач (1871-1913) Народилася 25 лютого 1871 в місті Новограді-Волинському. Вчилася у приватних учителів. У 6 років почала вчитися вишивати. 6 січня 1880р. дуже застудилася, початок тяжкої хвороби. Влітку 1883 року діагностували туберкульоз кісток, у жовтні цього ж року видалили кістки, уражені туберкульозом. У грудні Леся повертається з Києва […]...
- Леся Українка (1871-1913) Лариса Петрівна Косач (літературний псевдонім – Леся Українка) народилася 25 лютого 1871 р. в м. Звягелі (тепер – Новоград-Волинський) у дворянській сім’ї. її батько, Петро Косач, родом з Чернігівщини, по закінченні юридичного факультету Київського університету одержав службове призначення на Волинь. Він був активним учасником українського культурного руху, входив до редакційної колегії журналу “Киевская старина”. Мати […]...
- Твір на тему “Чим вас приваблює Леся Українка як людина і поетеса?” Українська земля подарувала нам поетів і письменників, які не тільки збагатили безсмертними творами національну літературу, але й уславили нашу країну в усьому світі. Серед них одне з самих великих імен – ім’я Лесі Українки. Доля цієї видатної жінки була тяжкою з самих ранніх років. Захворівши ще в дитинстві тяжкою хворобою, Леся Українка боролася з нею […]...
- “І все-таки до тебе думка лине” Леся Українка Кажуть: ти не вмирала ніколи, Кажуть: ти, наче, пісня живеш. Ніби юність ясна, смаглочола, По країні в майбутнє ідеш. Я. Шпорта Лесю Українку називають у народі дочкою Прометея, бо саме вона перейняла від Тараса Шевченка і понесла далі естафету правди, добра і людяності. Її лірика сповнена глибокої пристрасності, ніжної задушевності, щирої любові до рідної землі, […]...
- Леся Українка – життя і творчість Реферат на тему: Леся Українка – Життя і творчість Справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач. Народилася 25 лютого 1871 року в м. Новгороді-Волинському, в сім’ї повітого службовця – юриста Петра Антоновича Косача, та відомої української письменниці Олени Пчілки. У зв’язку з переведенням Петра Косача по-службі родина мешкала в Луцьку та Ковелі, а з 1882 року постійним […]...
- Мотиви лірики Л. Українки ЛЕСЯ УКРАЇНКА 10 клас ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ ЛЕСЯ УКРАЇНКА Ні! Я жива! Я буду вічно жити Я в серці маю те, що не вмирає Л. Українка В моє життя Леся Українка ввійшла своєю ніжною, лагідною і пристрасною “Колисковою”. Так стоїть в уяві мати, що, захоплена красою місячної ночі, одночасно думає над тим, яке складне життя чекає […]...
- Леся Українка Її мужність, пристрасність борця, її стійкість, Її непохитність у біді,- властивості, які вирізняють Не лише поезію, а й життя великої Лесі Українки. М. Бажан Леся Українка понад тридцять років віддала творчості. На ці ж роки припадає безупинне змагання з туберкульозом. Безперечно, і тяжка хвороба, і тривалі болі, і хвилинні радощі впливали на твори Лесі Українки, […]...
- СПІВЕЦЬ – Леся УКРАЇНКА (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач) (1871-1913) Українська література 6 клас – О. М. Авраменко Я І СВІТ Леся УКРАЇНКА (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач) (1871-1913) СПІВЕЦЬ Пишно займались багрянії зорі Колись навесні. Любо лилися в пташиному хорі Пісні голосні; Грала промінням, ясним самоцвітом Порання роса, І усміхалась весняним привітом Натури краса. Гордо палала троянда розкішна, Найкраща з квіток, – Барвою й […]...
- Леся УКРАЇНКА (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач) (1871-1913) Українська література 6 клас – О. М. Авраменко Я І СВІТ Леся УКРАЇНКА (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач) (1871-1913) Леся Українка народилася в м. Новограді-Волинському на Волині. Батьки поетеси були освіченими людьми: мама – відома письменниця Олена Пчілка. батько – юрист. У родині панувала атмосфера любові до української мови, культури, звичаїв і традицій. Лариса була […]...
- “Слово, моя ти єдиная зброє… ” (Леся Українка) (1 варіант) Багато всього сказано про незабутню Лесю Українку, але хіба ж можна сказати все про цю неординарну й цікаву особистість? Хвору й слабосилу дівчину, яка страждала на туберкульоз кісток, І. Я. Франко називав “трохи чи не поодиноким мужчиною на всю соборну Україну”, схиляючись перед її мужністю жити. Понад усе любила Леся Українка рідну землю, страждала через […]...
- Значення творчої спадщини Лесі Українки – Леся Українка Леся Українка (1871-1913 pp.) Значення творчої спадщини Лесі Українки Винятково велике значення творчості Лесі Українки в історії української літератури полягає в тому, що вона збагатила українську поезію новими темами й мотивами; досконало володіючи катренами й октавами, сонетами й оригінальними строфічними будовами, використовуючи гекзаметр, верлібр, п’ятисто-повий вірш тощо, вона збагатила строфіку, ритміку й метрику української поезії. […]...
- Душа людини непереможна (за поезією Л. Українки) – ІІІ варіант ЛЕСЯ УКРАЇНКА 10 клас ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ ЛЕСЯ УКРАЇНКА Душа людини непереможна (за поезією Л. Українки) III варіант Лесю Українку називають у народі дочкою Прометея, бо саме вона перейнялася творчістю Тараса Шевченка і понесла далі естафету правди, добра й людяності. Її лірика сповнена глибокої пристрасності, ніжної задушевності, щирої любові до рідної землі, до свого нескореного народу. […]...
- Безсмертна Леся Українка Леся Українка… Її ім’я золотими літерами закарбувалося на скрижалях нашої літератури, нашої історії. Ми споруджуємо їй пам’ятники, будуємо меморіальні комплекси, влаштовуємо урочисті концерти на її честь і не підозрюємо, що дух її завжди присутній серед нас. Жінка-борець, жінка, яка “в серці має те, що не вмирає”. Життя Лесі Українки – це боротьба впродовж довгих років […]...
- ЛЕСЯ УКРАЇНКА “З ГІР НА ДОЛИНУ…” II семестр З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження) ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1 Урок 55. ЛЕСЯ УКРАЇНКА “З ГІР НА ДОЛИНУ…” Мета: ознайомити учнів з творами великої української поетеси Лесі Українки; удосконалювати навички виразного читання; навчати дітей помічати красу і неповторність природи, сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у віршованих текстах; розвивати пам’ять, естетичний смак; виховувати любов до […]...
- Косач Лариса Петрівна (Леся Українка) Лариса Петрівна Косач (Леся Українка) народилася 25 лютого 1871 р. в м. Новоград-Волинський. Мати її (Олена Пчілка) була письменницею, батько – юристом, прогресивним громадським діячем. Отже, вона росла у середовищі демократично настроєної інтелігенції. Родина спілкувалася зі Старицькими, Лисенками. Сприяв формуванню світогляду дівчини і дядько Михайло Драгоманов, і обидві батькові сестри, які належали до літературних гуртків. […]...
- Ні! Я жива, я вічно буду жити… (Леся Українка) Ні! Я жива, я вічно буду жити… (Леся Українка) Доля справжнього поета нелегка і терниста. Улюблені Лесини співці мали чарівні голоси, але їхнє особисте життя – то драми. Шіллер, Байрон, Шевченко, Міцкевич, Лєрмонтов… Жоден режисер не поставить такої драми, якою було їхнє життя. Звідки ж вона, слабка, хвора, обділена долею жінка, черпала свої сили? Як […]...
- КАЗКА ПРО ОХА-ЧУДОДІЯ – ЛЕСЯ УКРАЇНКА Літературне читання 3 клас З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ КАЗКИ УКРАЇНСЬКИХ ПИСЬМЕННИКІВ ЛЕСЯ УКРАЇНКА Лесю Українку знають у всьому світі. її поезію перекладено багатьма мовами. У дев’ять років Лариса Косач (так насправді звали поетесу) почала складати вірші, а в тринадцять – друкуватися. За порадою мами свої твори вона підписувала псевдонімом1 Леся Українка, що став її другим ім’ям. […]...
- ТИША МОРСЬКА – ЛЕСЯ УКРАЇНКА Українська література 6 клас ЛЕСЯ УКРАЇНКА ТИША МОРСЬКА В час гарячий полудневий Виглядаю у віконце: Ясне небо, ясне море, Ясні хмарки, ясне сонце. Певне, се країна світла Та злотистої блакиті. Певне, тут не чули зроду, Що бува негода в світі! Тиша в морі… ледве-ледве Колихає море хвилі; О. Масик. Осінь в Артеку. 2002 р. Ось […]...
- БЕСІДА-РОЗПОВІДЬ ПРО ЛЕСЮ УКРАЇНКУ. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ “ЛЕСЯ УКРАЇНКА” І ВІРША ЛЕСІ УКРАЇНКИ “ВИШЕНЬКИ”. ЧИТАННЯ ЗА ОСОБАМИ Мета: розказати учням про життя і творчість Лесі Українки; вдосконалювати навички виразного читання віршованих творів; розвивати акторські здібності учнів, пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати любов до природи, рідного краю. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Мовленнєва розминка 1) Робота над скоромовкою. Жив жучок між бур’янами, Жив без тата і без […]...
- Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка) Закінчивши дуже гарно гімназію, батько наш вступив до Петербурзького університету на математичний факультет, але через рік… перейшов на юридичний. Коли батько був, здається, на другому курсі, в Петербурзькому університеті сталися так звані тоді “студенческие беспорядки”. Багато студентів покарали, в тому числі й батька. Він тоді переїхав до Києва і вступив до Київського університету теж на […]...