Літературна казка. Мурад ас-Сібаї “Цвіркун та праця”
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
4 КЛАС
СКОРО КАЗКА МОВИТЬСЯ
Урок 12
Тема. Літературна казка. Мурад ас-Сібаї “Цвіркун та праця”
Мета: ознайомити учнів з казкою сирійського письменника; вчити цінити такі загальнолюдські чесноти, як духовність, шляхетність, індивідуальність; стверджувати думки про цінність творчої праці; складати усні анотації про зміст того чи іншого твору; виховувати кращі людські чесноти.
Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно,
На уроці не зівай,
Швидко руку піднімай.
II. Актуалізація опорних знань
>> Перевірка домашнього завдання
1) Робота в парах.
Учні ставлять одне одному запитання, які склали вдома.
2) Вибіркове читання.
– Чим, на вашу думку, зворушив бабусю вірш Хлопчаків? Зачитайте.
– Яка головна думка байки “Ведмідь і мурашки”?
– Уявіть себе поруч із прадідусем.
– За якою темою ви б хотіли із ним поговорити?
3) Вікторина “Чи знаєш ти літературні жанри?”.
Дидактична мета.: перевірити вміння розпізнавати
Учитель ставить запитання, учні відповідають.
Наприклад:
1) До якого жанру належить твір алегоричного змісту, у якому людське життя відтворюється в образі тварин, рослин, речей?
2) У якому жанрі ритмічно організована мова з метою посилення її виразності та емоційності?
3) Популярний жанр народної творчості, для якого властиве метафоричне або алегоричне зображення предмета чи явища, дотепне запитання з метою виявлення кмітливості того, хто відповідає.
4) Фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події.
5) Переказ про якісь події чи людей, але оповитий казковістю чи фантастичністю.
6) У якому літературному жанрі йдеться про одну або кілька подій у житті?
7) Жартівливий вислів, спеціально скомпонований зі складних для швидкого вимовляння слів, яким часто розважаються діти.
8) Які за жанром твори починаються словами: “У деякому царстві, в деякому государстві…”, “Жили собі…”?
9) У яких за жанром творах можуть повторюватися події?
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
– Сьогодні ми знову помандруємо у чарівний світ казки. Казка, яку ви почуєте сьогодні, добра і світла. У ній торжествує справедливість і добро.
Слухайте, і ви переконаєтесь у цьому.
IV. Робота над новим матеріалом
1. Повідомлення про письменника
– Автор казки “Цвіркун та праця” – відомий письменник Сирії Мурад ас-Сібаї. Перу Мурада ас-Сібаї належать прозові твори та п’єси для театрів, у яких він талановито розповідав про ті проблеми, які хвилюють сирійських арабів. Письменник написав для дітей чимало літературних казок.
2. Читання казки підготовленим учнем
– Хто головний герой казки?
3. Словникова робота
Канючити
Скрашує
Жебрак
Устигнути
Дбайливий
Підданих
Делегація
Звеселяв
Виправдовуватись
– Доберіть синоніми до слів канючити, жебрак, скрашує.
4. Аналіз змісту казки. Вибіркове читання
– Як перебув зиму Цвіркун?
– Прочитайте опис природи, якою замилувався Цвіркун.
– Про що згадав Цвіркун, побачивши мурашок?
– Зачитайте, що сказали Мурашки Цвіркуну, прогнавши його.
– Розгляньте малюнок. Який епізод казки відтворено на ньому?
– Чому Цвіркун вирішив змінити життя?
– Як йому це вдалося?
– Як змінилося довкола життя, коли поет перестав співати?
– Чи погоджуєтесь ви із думкою “у кого весело на серці, той краще працює?” Чому?
– Як ви вважаєте, чому мурахи виділили Цвіркунові пайку в дев’ять разів більшу, ніж пайка мурахи?
5. Читання казки учнями вголос
6. Читання “естафетою” з подальшою взаємоперевіркою, розуміння прочитаного
7. Читання за особами
– Прочитайте розмову мурашки з їх королевою.
– Прочитайте за особами розмову мурашки і Цвіркуна.
– Поміркуйте, чому Цвіркун так легко погодився на умову мурашок.
V. Підсумок уроку
– Із казкою якого автора ми ознайомились сьогодні?
– Поміркуйте, у чому полягає цінність мистецтва співу. Які ще види мистецтв ви знаєте?
– Поміркуйте над змістом прислів’їв.
– Поетові потрібні три речі: слово, голос, музика. (Узбецьке)
– І тисяча зірок не замінять одного місяця. (В’єтнамське)
VI. Домашнє завдання
– Складіть план казки. Навчіться за ним переказувати. Прочитайте казку Мурада ас-Сібаї “Розумна жаба”.