ОПОВІДАННЯ. МИКОЛА НОСОВ. МИШКОВА КАША (Скорочено)

Мета: ознайомити учнів з новим розділом “Твори зарубіжних письменників”; продовжити ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Миколи Носова; ознайомити з його оповіданням “Мишкова каша”; розширювати словниковий запас школярів; розвивати навички виразного читання за особами, кмітливість, пам’ять, логічне мислення, уяву учнів, уміння обгрунтовувати свою думку; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Дзвонить дзвіночок:

Дзелень, дзелень!

Сміється сонце,

Збудився день.

Кличе

дзвіночок!

Бім-бам! Бім-бам!

Урок розпочати час школярам.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно).

– Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Черепаха часто чхала,

Чаєм чапля частувала.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Ти – мені, я – тобі”. Робота в групах

Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом рубрики “Повтори і пригадай” (с. 152), оцінюють роботу одне одного.

IV. МОТИВАЦІЯ

НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

1. Вступна бесіда

– Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ.

– Прочитайте його назву.

– Які твори будемо вивчати в цьому розділі?

– Які твори письменників ми вже вивчали?

2. Гра “Продовж речення”

– Вивчаючи твори цього розділу, я навчуся…

– Я дізнаюся…

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра “Бджілки”

Самостійне напівголосне читання учнями статті “У країні світової літератури” (с. 153)

– Як ми читаємо літературні твори народів світу?

– Про що дізнаємося із цих творів?

2. Біографічна довідка

– Народився Микола Носов 10 (23) листопада 1908 р. в Києві в сім’ї актора естради. Дитинство його пройшло в селищі Ірпінь, недалеко від Києва, де хлопчик і почав вчитися в гімназії. Різнобічно обдарований Микола з гімназійних років захоплювався музикою, театром, творчістю – поряд із шахами, фотографією, електротехнікою, радіоаматорством, був газетним торговцем, землекопом, косарем і т. ін.

Після 1917 р. гімназія була реорганізована у школу-семирічку. Закінчив її М. Носов у 1924 р.

Почав публікувати оповідання у 1938 р.: “Витівники”, “Живий капелюх”, “Огірки”, “Чудові брюки”, “Мишкова каша”, “Городники”, “Фантазери” та ін., надруковані головним чином у дитячому журналі “Мурзилка”.

За словами самого Носова, до літератури він прийшов випадково: народився син, і потрібно було розповідати йому все нові й нові казки, кумедні оповідання для нього і його приятелів-дошкільнят. Носов увів у дитячу літературу нового героя – наївного і розсудливого, пустотливого, допитливого і непосидючого, що постійно потрапляє в незвичайні, часто комічні ситуації.

Широку популярність завоювали і його повісті для підлітків “Весела сімейка” (1949), “Щоденник Колі Синіцина” (1950), “Вітя Малєєв у школі і вдома” (1951); кінофільм “Двоє друзів” (за книгою, 1954). Найбільшу популярність і любов читачів здобули його казкові твори про Незнайка.

3. Гра “Рибки”

Самостійне мовчазне читання учнями статті “Микола Носов” у підручнику (с. 154)

– Де і коли народився Микола Носов?

– Де пройшло йог дитинство?

– Де він жив і працював?

– Які твори для дітей написані письменником?

– Який твір здобув найбільше визнання маленьких читачів?

– Які твори письменника читали ви?

– Поділіться своїми враженнями. (Вправа “Мікрофон”.)

4. Фізкультхвилинка

В казковому лісі розминка.

Настала фізична хвилинка.

Втому проженем руками,

Вгору їх піднімем з вами.

Потім присядемо дружно,

Ноги згинаємо пружно.

Руки, мов крила, розправим

І до плечей їх поставим.

Коло вперед покрутили,

Потім назад повторили.

Голову вниз опустили,

Потім назад нахилили,

Потім наліво поклали,

Потім направо. І стали

Рівно і струнко.

Швидко скінчилась хвилинка.

Нас збадьорила розминка.

5. Опрацювання оповідання Миколи Носова “Мишкова каша” (с. 154-161)

1) Читання оповідання комбінованим способом (учитель-учні).

– Чи сподобалось вам оповідання?

– Яке воно за настроєм?

2) Перевірка первинного сприйняття.

Тестування

1. Скільки днів треба було прожити хлопцям без мами?

А) 4;

Б) 3;

В) 2.

2. Куди пішли хлопці після від’їзду мами?

А) На річку;

Б) на озеро;

В) на ставок.

3. Що хлопці прив’язали до чайника?

А) Мотузку;

Б) волосінь;

В) ланцюг.

4. Чим хлопцям удалося набрати води з колодязя?

А) Каструлею;

Б) склянкою;

В) кухлем.

5. Хто нагодував хлопців уранці?

А) Тітка Наталка;

Б) тітка Галя;

В) тітка Оля.

6. Що хлопці робили на городі?

А) Збирали картоплю;

Б) пололи бур’яни;

В) збирали огірки.

Відповіді: 1в; 2а; 3в; 4в; 5а; 6б.

3) Словникова робота.

Зрадів

Річці

Оближеш

Бур’яни

Накраяли

Цямрина

Проживемо

Розмазня

Надумалися

Каструля

Протинялися

Колодязь

Випарувалась

Крупинки

– Прочитайте колонки слів “буксиром” із сусідом по парті.

– Що об’єднує кожну групу слів?

– Змініть особу дієслів на першу особу однини, підставивши займенник я.

– Поставте іменники в родовий відмінок множини.

– Прочитайте тлумачення слова цямрина у підручнику (с. 160).

– Доберіть синонім до слів.

Накряли – … (нарізали).

Протинялися – … (пробродили).

4) Повторне читання твору учнями “ланцюжком”.

– Хто є головними персонажами твору?

– Від чийого імені ведеться розповідь в оповіданні?

5) Фізкультхвилинка.

6) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

– Де відбуваються описані в оповіданні події?

– Хто приїхав у гості до автора?

– Куди поїхала мама?

– Що пообіцяли їй хлопці?

– Що хлопці робили на річці?

– Як вони варили кашу?

– Як ви розумієте вислів “передав куті меду”?

Передати куті меду – перевищувати норму, міру в чому-небудь.

– Чому Мишко не приніс води?

– Як хлопці намагалися дістати воду?

– Чи вдалося їм це?

– Чи поїли вони каші? Чому?

– Хто смажив пічкурів?

– Хто нагодував хлопців?

7) Читання оповідання за особами.

8) Робота в групах.

Виконання завдань підручника за вибором (с. 162).

9) Робота за ілюстраціями.

– Розгляньте ілюстрації до цього твору.

– Кого художник зобразив на ілюстраціях?

– Яким рядкам оповідання відповідають ілюстрації?

– Які малюнки створили б ви за сюжетом оповідання?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра “Закінчи речення”

– Сьогодні на уроці я вчився…

– Мені було цікаво…

– Свою роботу на уроці оцінюю…

– Урок завершую з… настроєм.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати розповідь:

1- ша група – про Мишка від імені його друга;

2- га група – від імені Мишка про його друга.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ОПОВІДАННЯ. МИКОЛА НОСОВ. МИШКОВА КАША (Скорочено)