ПРИГОДИ. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ ШОКОЛАД БОЦМАНА
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю письменника-мандрівника Миколи Трублаїні; вчити розмірковувати над текстом, уявляти описані картини, пройматися почуттями; розвивати здатність співпереживати, мислити словесно художніми образами; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Рі-рі-рі – що ти бачиш угорі?
Рю-рю-рю – бачу ясную зорю.
Рі-рі-рі – ще що бачиш угорі?
Ря-ря-ря – небо синє, як моря.
Рі-рі-рі – ще
Ри-ри-ри – там літають комарі.
Ра-ра-ра – з комарами мошкара.
Ра-ра-ра – розбігаймось до утра!
2. Робота над скоромовкою
Соня смажила млинці,
Ось і тісто на руці.
Як з роботи прийде тато –
Хай він з’їсть млинців багато.
3. Прочитай і зрозумій!
ХТО РОЗПЛУТАЄ СЛОВА?
За струмком дзюрчить село,
Небо
В сонечко зійшло,
У ставку сплеснувся шпак,
У садку співа щупак,
Вистрибнув на півня пліт,
Кукурікнув сірий кіт,
Сіла квітка
На бджолу,
Дуб старий
Спиляв пилу…
Хто ж розплутає слова?!
Ви не зможете бува?
В. Шаройко
III.
Робота в групах. Гра “Хто краще?”
Учні в групах переказують оповідання Миколи Трублаїні “Омар” (с. 140-141):
1-ша група – від імені Яшки;
2-га група – від імені боцмана.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Дивовижні пригоди Яшки і Машки тривають. Сьогодні ми дізнаємося про ще одну витівку цих невгамовних мавпочок.
– Відгадайте загадку – і ви дізнаєтеся, на що спокусилася Машка.
– Чорна плитка,
Золота накидка,
Подарунок до свят,
Це – … (шоколад).
Фізкультхвилинка
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання оповідання М. Трублаїні “Шоколад боцмана” (с. 141-142)
1) Гра “Передбачення”.
– Прочитайте назву оповідання.
– Спробуйте здогадатися, кому дістанеться шоколад. Чому ви так уважаєте?
2) Читання учнями зачину оповідання (с. 141).
Довідкове бюро
Каюта – житлове приміщення на кораблі для команди та пасажирів.
3) Робота в групах.
– Розгляньте малюнок і складіть продовження оповідання.
4) Гра “Хто краще?”.
Кожна група презентує складене продовження оповідання.
5) Гра “Рибки”.
Самостійне мовчазне читання учнями оповідання до кінця (с. 142).
– Що вас розвеселило?
– Які картини ви уявляли, дочитуючи оповідання?
– Якою ви уявляєте Машку на початку оповідання?
– Спробуйте описати почуття Машки в ті хвилини, коли вона сиділа на щоглі.
– Які пригоди (несподівані, непередбачені події) трапилися з Яшкою і Машкою під час морської подорожі?
2. Хвилинка творчості
Гра “Актори”
– Продемонструйте один із епізодів про неймовірні пригоди Яшки і Машки за прочитаними творами Миколи Трублаїні.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чим сподобалися вам твори Миколи Трублаїні?
– Чи хотіли б ще зустрітися з героями його творів?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Робота в групах
Уявіть себе режисерами. Як би ви побудували сценарій кінофільму за прочитаними творами Миколи Трублаїні? Яким би показали автора оповідань, яку роль йому відвели б?
Related posts:
- ШОКОЛАД БОЦМАНА – МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ Літературне читання 3 клас СВІТ ПРОЗИ Оповідання МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ ШОКОЛАД БОЦМАНА (Скорочено) Наш боцман сховав у шухляді стола дві коробки шоколаду. Якось, виходячи з каюти1, він не причинив дверей… – Розглянь малюнок і склади продовження оповідання. 1 Каюта – житлове приміщення на кораблі для команди та пасажирів. Та ось мавпа випустила коробку, а сама метнулась […]...
- ПРИГОДИ. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ ОМАР Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю письменника-мандрівника Миколи Трублаїні; вчити розмірковувати над текстом, уявляти описані картини, пройматися почуттями; розвивати здатність мислити словесно художніми образами; виховувати бережливе ставлення до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Індики іволзі белькочуть: – Індики до зерна охочі. І борода індику личить, Ідем – […]...
- ПРИГОДИ. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ ЯШКА I МАШКА Мета: ознайомити учнів з творчістю Миколи Трублаїні; розкрити красу і своєрідність його оповідань; удосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; розвивати спостережливість, творчу уяву, мовне чуття; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Джміль на склянку з джемом сів, Гедзь до нього підлетів, І дзвінка пішла […]...
- ДРУЗІ ПІЗНАЮТЬСЯ В БІДІ. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ “ТИКО І ВОЛОХАН” II семестр ОПОВІДАННЯ СКРИНЬКА ЦІКАВИХ І ПОВЧАЛЬНИХ ІСТОРІЙ Урок 101. ДРУЗІ ПІЗНАЮТЬСЯ В БІДІ. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ “ТИКО І ВОЛОХАН” Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити знаходити за допомогою вибіркового читання уривки, слова, які найвиразніше характеризують дійових осіб, допомагають уявити їхній стан; розвивати творчу уяву, фантазію; розширювати знання учнів про поведінку тварин; виховувати бережливе ставлення […]...
- ДРУЗІ ПІЗНАЮТЬСЯ В БІДІ. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ “ХВИЛЯ-НАПАСНИЦЯ” II семестр ОПОВІДАННЯ СКРИНЬКА ЦІКАВИХ І ПОВЧАЛЬНИХ ІСТОРІЙ Урок 102. ДРУЗІ ПІЗНАЮТЬСЯ В БІДІ. МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ “ХВИЛЯ-НАПАСНИЦЯ” Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Миколи Трублаїні; формувати навички свідомого виразного читання вголос та мовчки, мовленнєві вміння; розвивати зв’язне мовлення; образне мислення, виховувати любов до тварин. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над […]...
- ОМАР – МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ Літературне читання 3 клас СВІТ ПРОЗИ Оповідання МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ ОМАР Матроси купили великого омара. Це великий морський рак. У нього довжелезні й тонкі, мов соломинки, вуса. Яшка підбіг до омара й зупинився. Подивився і од цікавості почав чухатись. Потім нахмурився і ляснув рака лапкою. Омар стиснув клешнями його лапку. Мавпа зойкнула, заверещала. На той вереск […]...
- ЯШКА І МАШКА – МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ Літературне читання 3 клас СВІТ ПРОЗИ Оповідання МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ Миколу Трублаїні (справжнє прізвище – Трублаєвський) називають письменником-мандрівником. Маршрути його подорожей пролягли через моря й океани до таємничих північних земель. Багатющими враженнями від мандрівок ділиться Микола Трублаїні в пригодницьких творах для дітей. Це збірка оповідань “Пустуни на пароплаві”, а також книжки “Шхуна “Колумб””, “Лахтак”, “Мандрівники” та […]...
- Трублаїні Микола – Біографія Микола Трублаїні ( Трублаєвський Микола Петрович ) (25 квітня 1907 – 5 жовтня 1941) – український письменник. Народився 25 квітня 1907 року в селі Вільшанка, нині Крижопільского району Вінницької області. У 1915 році пішов до Немирівської гімназії. Навчання він не закінчив – у п’ятому класі втік на фронт, бажаючи допомогти червоноармійцям. до фронту Микола не […]...
- МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ – Микола Петрович Трублаєвський У нарисі “Живий герой дітей” відома українська письменниця Оксана Іваненко розповіла про анкетування, проведене у 1930-ті роки серед читачів дитячих бібліотек. На запитання анкети “Ким ти хочеш бути?” один хлопчик відповів: “Миколою Трублаїні”. Чому ж він так відповів? Мабуть, тому, що в дитинстві майже всіх часто тягне до пригод та мандрів. Саме на такі сюжети […]...
- ТИКО І ВОЛОХАН – МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ Літературне читання 2 клас – Віра Науменко З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ ОПОВІДАННЯ МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ Микола Трублаїні – талановитий прозаїк, невтомний мандрівник. Він добре знав Арктику – місцевість, де зима довша за весну, літо та осінь разом. Про той суворий край і його мешканців письменник розповів у своїх творах. Опис ТИКО І ВОЛОХАН Вони познайомилися, коли одному […]...
- Микола Трублаїні М. ТРУБЛАЇНІ Народився Микола Петрович Трублаєвський, який ввійшов у літературу під псевдонімом Микола Трублаїні, 25 квітня 1907 року на Вінниччині. Село Вільшанка загубилося серед мальовничих подільських степів, їх чарівність нікого не може залишити байдужим, тим паче, якщо людина не глуха до краси, а душа її, бентежна і вразлива, сповнена високих поривань. Справді-бо, як багато можна […]...
- ХВИЛЯ-НАПАСНИЦЯ – МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ Літературне читання 2 клас – Віра Науменко З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ ОПОВІДАННЯ МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ ХВИЛЯ-НАПАСНИЦЯ Минув рік, як вони познайомилися та потоваришували. Ніколи Тико не ходив гуляти без Воло – хана. Волохан ріс швидко, і тепер це був молодий дужий собака. Якось Тико разом з Умком пішли до моря. Воло – хан біг попереду. Вітру на […]...
- ЗАЧАРУВАЛА ВСЕ ЗИМА. МИКОЛА ВОРОНИЙ “СНІЖИНКИ” II семестр З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження) ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 3 Урок 65. ЗАЧАРУВАЛА ВСЕ ЗИМА. МИКОЛА ВОРОНИЙ “СНІЖИНКИ” Мета: ознайомити учнів з творчістю видатного майстра поетичного слова Миколи Вороного; удосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку […]...
- Микола Джеря – борець проти панського поневолення (за повістю І. Нечуя-Левицького “Микола Джеря”) 1. Головна тема повісті І. Нечуя-Левицького “Микола Джеря” (розповідь про жорстокий час кріпацтва; показав боротьбу селян проти гнобителів). 2. Зовнішність Миколи, риси характеру (молодий, вродливий, чорнявий, з чорними рівними бровами на засмаглому обличчі, сміливий, рішучий, грамотний). 3. Показ у романі соціальної несправедливості (одні живуть у розкошах і багатстві, а інші стогнуть у неволі; жінка Миколи […]...
- ГРИЦЬКО БОЙКО. КОНСУЛЬТАНТ. МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. СМІХ ДЛЯ ВСІХ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; формувати вміння аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження; розвивати зв’язне мовлення учнів, пізнавальні інтереси; виховувати відповідальність за свої слова і вчинки. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою Гра “Телефоніст”. Робота в групах Учитель роздає першому учаснику кожної групи текст скоромовки. За сигналом учителя […]...
- СВІТ ДИТИНИ. МИКОЛА НОСОВ ВИТІВНИКИ Мета: ознайомити учнів з творчістю Миколи Носова, розкрити гумористичний характер творів; удосконалювати навички свідомого виразного читання за особами; розвивати творчі здібності, зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Сум за сміхом по двору Невідступно ходить, Сміх лікує дітвору, Ну, а сум їй шкодить. Як дитина-вереда Хниче без упину, […]...
- Оповідання, уривки з повістей. Микола Носов “Фантазери” ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи 3 КЛАС ТАКІ ВОНИ, ДІТИ СВІТУ Урок 22 Тема. Оповідання, уривки з повістей. Микола Носов “Фантазери” Мета: ознайомити учнів з відомим російським письменником і його твором; вчити сприймати великі за обсягом твори цілісно, висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання, пам’ять, кмітливість, вміння самостійно і творчо переказувати прочитане; виховувати […]...
- НЕЙМОВІРНІ ПРИГОДИ ЮНИХ ВИНАХІДНИКІВ. ВСЕВОЛОД НЕСТАЙКО “ЯК МИ ЛІТАЛИ В КОСМОС” II семестр ОПОВІДАННЯ СКРИНЬКА СМІХУ Урок 112. НЕЙМОВІРНІ ПРИГОДИ ЮНИХ ВИНАХІДНИКІВ. ВСЕВОЛОД НЕСТАЙКО “ЯК МИ ЛІТАЛИ В КОСМОС” Мета: продовжити роботу над оповіданням В. Нестайка “Як ми літали в космос”; удосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння передавати під час читання різні почуття героїв твору, визначати головну думку прочитаного; розвивати пізнавальний інтерес, почуття гумору. II. МОВЛЕННЄВА […]...
- ОПОВІДАННЯ. МИКОЛА НОСОВ. МИШКОВА КАША (Скорочено) Мета: ознайомити учнів з новим розділом “Твори зарубіжних письменників”; продовжити ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Миколи Носова; ознайомити з його оповіданням “Мишкова каша”; розширювати словниковий запас школярів; розвивати навички виразного читання за особами, кмітливість, пам’ять, логічне мислення, уяву учнів, уміння обгрунтовувати свою думку; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Дзвонить […]...
- МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. ДОЩ ІЗ КРАПЛІ ПОЧИНАЄТЬСЯ Мета: ознайомити учнів з віршем Миколи Сингаївського “Дощ із краплі починається”; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; учити визначати головну думку прочитаного; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Урок читання починаємо, Гарного настрою всім бажаємо. Те що вивчили – пригадаємо, Поміркуємо, почитаємо. […]...
- ВЕСЕЛІ ПРИГОДИ ПЕРНАТИХ. П. РЕБРО “ГУСАКОВІ ПАНЧІШКИ”. І. СІЧОВИК “ГАВА” Мета: формувати вміння працювати над текстом; удосконалювати вміння читати, розуміти зміст тексту; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Мовленнєва розминка 1) Робота над скоромовкою. Летів горобець через безверхий хлівець. Ніс четверик гороху без червотоку, без червоточини, без прачервоточинки. 2) Робота над чистомовкою. Па-па-па – […]...
- МИКОЛА ОЛІЙНИК. ЛЕСЯ (Уривок із повісті) Мета: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях видатної української поетеси Лесі Українки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати пам’ять, увагу, образне мислення; виховувати любов до рідної мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Вправи на формування швидкої реакції на слово – Гра ” Знайди “зайве” слово “. Грак, синиця, Сова, лисиця, […]...
- ЗВОРУШЛИВЕ ЗВУЧАННЯ. МИКОЛА ВІНГРАНОВСЬКИЙ ПРИСПАЛО ПРОСО ПРОСЕНЯ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини, пройматися почуттями; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність емоційно реагувати на художнє слово; виховувати любов до поезії. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Цап забрів у двір рогатий – Цуценя втекло до хати. Цілу ніч […]...
- Єста Кнутсон “Пригоди Пелле Безхвостого” (шведська казка) ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи 2 КЛАС ЗРОБИ КАНІКУЛИ ЦІКАВИМИ Урок 16 Тема. Єста Кнутсон “Пригоди Пелле Безхвостого” (шведська казка) Мета: дати початкове уявлення про автора твору; вчити дітей змістовно відпочивати; зацікавити читанням даного твору під час канікул; вдосконалювати техніку читання, вміння переказувати, відтворювати послідовність подій, добирати заголовки, ставити запитання й давати відповіді; виховувати допитливість. Обладнання: […]...
- МИКОЛА ГОГОЛЬ. ЧУДОВИЙ ДНІПРО Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розширювати уявлення учнів про природу рідного краю; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до рідної землі. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 71) III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Гра “Хто краще?” Конкурс на краще виразне читання вірша Т. Г. […]...
- ПЕЙЗАЖ. МИКОЛА ВІНГРАНОВСЬКИЙ ЛАЗИТЬ СОНЕЧКО В ТРАВАХ Мета: поглиблювати знання учнів про творчість Миколи Вінграновського; вчити розуміти образну мову, уявляти описані картини, розмірковувати над художнім змістом; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність емоційно реагувати на художнє слово; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою ДЖМЕЛІ Де цвіту рясне гілля, Ви побачите джмеля. Він кружляє […]...
- ЗАМИЛУВАННЯ КРАСОЮ ПРИРОДИ. МИКОЛА ВОРОНИЙ УЩУХЛА БУРЯ Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розкрити красу і своєрідність поезій; поглиблювати та розширювати образні уявлення; розвивати мовлення, спостережливість, здатність бачити те коло життєвих явищ, які стали об’єктом зображень; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою – Промовте скоромовку: повільно (тихо); швидше (напівголосно); швидко […]...
- Пригоди, пригоди, пригоди… (за романом Вальтера Скотта “Айвенго”) Вальтер Скотт – це відомий англійський поет, романіст, народжений у Шотландії. Вальтер Скотт отримав освіту правознавця, але його захопленням є історія рідного краю, легенди, традиції, стародавні культурні пам’ятки, Зрештою він здобуває славу видатного краєзнавця, історика. В. Скотт зібрав і опублікував збірку шотландських пісень (1803). Як письменник, свій творчий шлях розпочинає з поем, присвячених історії Шотландії, […]...
- КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. МИКОЛА ВІНГРАНОВСЬКИЙ ГРІМ Мета: поглиблювати знання учнів про творчість поета Миколи Вінграновського, вчити розмірковувати над текстом, емоційно реагувати на художнє слово; розвивати уяву, асоціативне мислення, мовне чуття, інтуїцію; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Фонетична зарядка – Як крапає дощ? (Кап-кап-кап) – Як гуркоче грім? (Гр-гр-гр) – Як гуде машина? […]...
- ВСТУП ДО РОЗДІЛУ “КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ”. МИКОЛА ВОРОНИЙ. КРАСА! НА СВІТІ ЦІМ КРАСА Мета: почати ознайомлення учнів з новим розділом “Краса світу в художньому творі”; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вчити аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Артикуляційна гімнастика – Позіхати із закритим і відкритим ротом. Позіхати, широко відкриваючи рот, шумно […]...
- ПІДСУМОК ЗА РОЗДІЛОМ СВІТ ПРОЗИ – Повість Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів з вивченого розділу; вчити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Гра “Зарядка для язичка” – Задми свічку. – Понюхай квіточку. – Пий чай із блюдця. – Надми кульку. – Подми […]...
- Пригоди, пригоди, пригоди (за романом “Айвенго”) Вальтер Скотт – це відомий англійський поет, романіст, народжений у Шотландії. Вальтер Скотт отримав освіту правознавця, але його захопленням є історія рідного краю, легенди, традиції, стародавні культурні пам’ятки, Зрештою він здобуває славу видатного краєзнавця, історика. В. Скотт зібрав і опублікував збірку шотландських пісень (1803). Як письменник, свій творчий шлях розпочинає з поем, присвячених історії Шотландії, […]...
- МИКОЛА ГОГОЛЬ. СТЕП ДЕДАЛІ ГАРНІШАВ Мета: вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозових текстах; удосконалювати навички свідомого виразного читання; формувати вміння аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення учнів, уяву, фантазію; виховувати любов до рідної землі. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою. Гра “Дощик” Під кущем курча гуляє, Черв’ячка собі шукає. Мати-квочка поруч […]...
- ДЕ ЖИВЕ ХМАРА? О. КРОТЮК “НАША ХМАРА”. В. ФЕДОРЕНКО “ЖАЛІСЛИВА ХМАРА” Мета: формувати в учнів уміння правильно і свідомо читати текст; удосконалювати техніку читання; розвивати мовлення, мислення, фантазію учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Мовленнєва розминка 1) Робота над скоромовкою. Бабин біб розцвів у дощ, буде бабі біб у борщ. 2) Робота над […]...
- УПЕРЕД, НАЗУСТРІЧ НЕВІДОМОМУ! – Пригоди та екзотика в романі “Робінзон Крузо” Уроки зарубіжної літератури 6 клас Урок 35 УПЕРЕД, НАЗУСТРІЧ НЕВІДОМОМУ! Тема: Пригоди та екзотика в романі “Робінзон Крузо”. Така вже людська натура: ми ніколи не бачимо свого становища у справжньому світлі, доки не пізнаємо на досвіді становища ще гіршого, і ніколи не цінуємо тих благ, що маємо, доки не втратимо їх. Д. Дефо Мета: дослідити […]...
- СМІХ І ГАМ ДЗВЕНИТЬ ДОВКОЛА, ВІДЧИНЯЄ ДВЕРІ ШКОЛА. Л. КОМПАНІЄЦЬ “ОТАК У НАС – ЩОДНЯ” Мета: розвивати навички правильного, усвідомленого читання, вміння працювати над текстом; виховувати почуття гумору, інтерес до читання. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Мовленнєва розминка 1) Робота над скоромовкою. Вередували вереднички, Що не зварили вареничків. Не вередуйте, вередниченьки, Ось поваряться варениченьки. 2) Робота над чистомовкою. Ола-ола-ола – відчиняє двері школа. Ола-ола-ола – […]...
- Марк Твен “Пригоди Тома Сойєра”. Цінності дитинства та їх доля в дорослому житті УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС ІІ семестр СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ (9 годин) УРОК № 53 Тема. Марк Твен “Пригоди Тома Сойєра”. Цінності дитинства та їх доля в дорослому житті Мета: ознайомити з пригодами героїв повісті в наступних розділах, допомогти учням розібратися в перипетіях сюжету, характерах героїв та мотивах їхніх учинків; […]...
- Микола Джеря – борець проти панського гніту У повісті “Микола Джеря” зображено суперечності між закріпаченими селянами і поміщиками, засуджено кріпацтво та жорстоку експлуатацію. Іван Франко так сказав про головного героя повісті: “Історія всього українського селянства… написана в однім широкім образі Миколи Джері”. Микола – працьовитий, розумний, уміє читати, малювати, грати на скрипці. Одружившись з Нимидорою, починає задумуватися над своєю долею. Йому хочеться […]...
- “Епохальна п’єса” (Микола Хвильовий) – Микола Куліш (1892-1937) Підручник Українська література 11 клас Українська література 1920-1930 років Микола Куліш (1892-1937) “Епохальна п’єса” (Микола Хвильовий) П’єсу “Мина Мазайло” вперше опублікували у журналі “Літературний ярмарок” (1929) і того ж року видали друком у Харкові окремою книжечкою. Жанр п’єси “Мина Мазайло” сам автор визначив як комедію. Обравши його, письменник засобами гротеску і сатири викрив антиукраїнські суспільні […]...
- “Має крилами весна запашна” (Микола Вороний) – Микола Вороний (1871-1938) Підручник Українська література 10 клас ХХ Століття “Має крилами весна запашна” (Микола Вороний) Власне пейзажної лірики у Миколи Вороного мало. Проте є чимало цікавих поетичних знахідок у чуттєвому відображенні пейзажних замальовок. Як правило, пейзажні картини передують тій чи тій філософській сентенції або є попередниками поетичних рефлексій, як у поезіях “Хмари” і “Сонце заходить” із циклу […]...