СТВОРЕННЯ ЛЮДИНИ

Мета: продовжити ознайомлення учнів зі слов’янськими міфами; ознайомити їх з міфом “Створення людини”; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння робити висновки з прочитаного; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву; виховувати бажання вивчати історію свого народу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Видумуй, пробуй, твори!

Розум, фантазію прояви!

Активним і уважним будь

І про кмітливість не забудь!

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА [див. додатковий матеріал до уроку на с. 19)

III.

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Учні виступають з підготовленими повідомленнями про слов’янських богів.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Яку тему ми зараз вивчаємо?

– Сьогодні ми прочитаємо один з варіантів переказу слов’янського міфу про походження людей на землі, який називається “Створення людини”.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання слов’янського міфу “Створення людини”

7) Виразне читання міфу вчителем.

– Чи сподобався вам міф?

– Які слова, речення були незрозумілими?

– Що

вас найбільше вразило?

2) Словникова робота.

Дивовижні – надзвичайні.

Перлова роса – тут: роса, схожа на перли.

Перли – перламутрові зерна кулястої або неправильної форми, що утворюються в черепашках деяких морських та прісноводних молюсків; використовуються як коштовна прикраса.

Читання колонок слів у парах “буксиром”

Синє уста

Гілля гомону

Корінні роїлися

Першочоловік притулок

– Прочитайте слова кожної колонки на одному мовному видиху.

– Яке слово складається з двох частин?

– Поясніть його значення.

– Доберіть синоніми до слів уста (губи); притулок (прихисток); гомону (шуму).

3) Гра “Рибки”.

Повторне мовчазне читання міфу учнями

– Що було на початку світу?

2. Фізкультхвилинка

3. Продовження роботи над міфом

1) Аналіз змісту міфу з елементами вибіркового читання.

– Що стояло посеред моря?

– Знайдіть і прочитайте опис світового дерева.

– Хто сидів на дереві?

– Що то були за птахи?

– Хто роївся серед гілля?

– Хто жив у його корінні?

– Що утворювалося з роси, яка капала з дерева?

– Без кого був сумним світ?

– З чого бог зробив першочоловіка?

– Що він зробив, щоб оживити людину?

2) Цікаво знати!

Бджола належить до “чистих”, божих істот і дуже шанована серед людей. З одного боку, це “свята божа трудівниця”, символ мудрості, працелюбності та ощадливості, що асоціюється із сонцем. Із другого – бджола та основний продукт бджільництва, мед, тісно пов’язані з культом померлих.

У міфах бджола часто є культовою твариною жіночого божества родючості – Великої Богині. Мотив бджоли-помічниці божества є дуже давнім. Він зустрічається в міфах різних народів світу.

У Давній Русі побутувало багато варіантів легенди про появу бджіл. В одних мовилося, що ця комаха прилетіла з далеких країв за велінням Божої Матері, в інших – що вона з’явилася з раю по слову архангела Гавриїла. Є легенда і про те, що бджола постала зі сліз Ісуса Христа, коли його вели на Голгофу.

3) Гра “Хвиля”.

Ведучий задає “тон” і “темп” гри. Вірш читають так, ніби хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо – голосніше – голосно – тихіше – тихо – голосніше тощо.

4) Робота в групах. Гра “Упізнай предмет за його ознакою”.

Синє – … (море).

Золота – … (кора).

Перлова – … (роса).

Дивовижні – … (птахи).

Сивий – … (сокіл).

Сумний – … (світ).

Людський – … (гомін).

Мертва – … (глина).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

– Що вас здивувало у міфі?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати запитання за змістом міфу (с. 11).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

СТВОРЕННЯ ЛЮДИНИ