У світі немає нічого кращого за дружбу
Матеріал уроку. Антуан де Сент-Екзюпері “Маленький принц” (уривки з повісті). III частина.
Мета. Ознайомити з цікавими фактами про письменника. Допомогти учням усвідомити зміст твору.
Вчити розкривати головну думку твору, розгадувати загадки Маленького принца. Виховувати кращі риси характеру, усвідомлювати важливість дружби для кожної людини.
Обладнання. Портрет автора. Книга “Маленький принц”.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Стали, діти, всі рівненько, посміхнулися гарненько, настрій на урок взяли й працювати
II. Актуалізація знань.
> Вправа “Мозковий штурм”.
– Для чого живе людина?
– У чому полягає щастя?
– Що значить вірна і справжня дружба?
III. Мовна розминка.
Доберіть слово в риму.
Щоб могли ми гарно жити,
Треба вчитися… (дружити).
А не кидатись словами,
Щоб не стати… (ворогами).
І запам’ятай собі –
З другом легше у… (журбі).
Друг нас виручити може,
У біді він… (допоможе).
А як пісня, жарт чи сміх –
Радість ділиться на… (всіх).
Друг нас може захистити,
Може з класом… (помирити).
Друг не стане кепкувати
І на
А як сварять всі навкруг –
Йде на захист справжній… (друг).
І ніколи не забудь!
Й ти для друга – вірним… (будь)!
Й ще одне запам’ятай:
Друзів ти не… (забувай)!
Знай, моя дитино мила,
Дружба – це велика… (сила)!
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Сьогодні ми почнемо ознайомлення з казкою “Маленький принц”, яку написав французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері. Дізнаємося деяку цікаву інформацію про автора.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Слово про автора.
Пілот поштових ліній, начальник аеродрому в пустелі, письменник, філософ. “Для мене літати і писати – одне й те саме, – говорив Екзюпері. Головне діяти, головне – знайти себе”.
Народився 29 червня 1900 року в Ліоні. Батько помер, коли хлопчикові було 4 роки. Виховувала його мати, мудра й благородна жінка. Антуан ріс веселим, сильним, цікавим хлопчиком. У 12 років він конструював аероплан-велосипед і заявляв, що злетить у небо.
Скоро почав писати вірші. У зошитах поряд з віршами малював схеми моторів. Поезія і техніка – дві стихії, що стали любов’ю майбутнього письменника і пілота.
31 липня 1944 року Екзюпері піднімається в останній свій політ: ніхто не знає, де загинув цей відважний Маленький принц. Місцем його вічного перебування стане планета Земля…
2. Опрацювання III частини тексту.
> Робота над заголовком.
– Поміркуйте над назвою. Які асоціації вона викликає? (Перша асоціація – з казкою, адже саме там головні герої принци і принцеси. Але принц а народній казці – це втілення шляхетності, ідеалу. Отже, назва “Маленький принц” може бути сприйнята і як пошук ідеалу.)
> Читання вчителем.
– Яким ви уявили Маленького принца?
– Як ви гадаєте, звідки він прибув?
> Словникова робота.
Прочитайте речення з виділеними словами. Спробуйте з’єднати слово і його значення, опираючись на текст.
> Читання за особами.
– Де відбулася зустріч автора з Маленьким принцом? (В пустелі.)
– За яких обставин це сталося? (Літак розбився і впав на землю.) Подумайте, як міг опинитися в пустелі Маленький принц. (Він міг подорожувати по планетах і опинитися на планеті Земля.)
– Якою була його рідна планета? Докажіть словами з тексту. (Маленькою. “То нічого, в мене там все маленьке…”)
– Який подарунок отримав хлопчик? (Маленького баранця.)
– Як ви думаєте, з чого був зроблений баранець? (Можливо, керамічна фігурка або зроблений з пластиліну, або намальований.)
– Насправді це був намальований баранець.
– Що мало стати домівкою для баранця? (Скринька.)
– Чому Маленького принца ошелешила пропозиція про мотузку і пакіл? (Баранець вже став для хлопчика дорогим, рідним. І йому було неприємночути, що друга можна припинати.)
– Як ви розумієте слова принца: “Навмання далеко не зайдеш”? (Що в житті потрібно мати ціль, мету. І впевнено рухатися до досягнення своєї мети.)
> Робота з ілюстрацією.
– Що зображено на малюнку?
– Опишіть зовнішній вигляд принца.
– Чому художник використав в основному золоті кольори? (Золото – король металів, символізує знатність, могутність і багатство, а також чесноти: силу, вірність, справедливість, милосердя.)
– Чому планета зображена в світлому кольорі? (Білий колір – символ чистоти, радості.)
– Отже, яким хотів показати принца художник?
VI. Підсумок уроку.
– Який твір почали вивчати?
– Хто його автор?
– Чи сподобалась вам прочитана частина?
– Які слова можуть відображати головну думку цієї частини? (Навмання далеко не зайдеш.)
– Чи можна сказати, що принц цінує дружбу, береже те, що має?
VII. Домашнє завдання.
Читати III частину тексту в особах. Намалювати ілюстрацію до тексту.