Усяке в світі діється, про всяке в казці мовиться
Матеріал уроку. Українська народна казка “Ілля Муромець”. Прислів’я.
Мета. Розширити й узагальнити знання дітей про види народних казок, які вони читали в попередніх класах. Удосконалити вміння знаходити в тексті зачин, основну частину і кінцівку; ділити текст на логічно завершені частини; складати план тексту.
Розвивати вміння складати характеристику дійових осіб. Виховувати інтерес до усної народної творчості.
Обладнання. Картки з назвами казок.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда.
– Що
– З яким видами каюк ми ознайомилися на минулому уроці?
– Які види казок ви ще можете пригадати?
– До якого виду відноситься казка “Ілля Муромець”?
2. Гра “Точно в ціль”.
На дошці записано види народних казок. Дітям пропонується вибрати картку з назвою казки і прикріпити до дошки у відповідну колонку.
Казки про тварин Чарівні казки Міфологічні казки
Відповіді: “Царівна-жаба” (3): “Лев і осел” (1); “Лисичка-кума” (1); “Кирило-кожум’яка” (2); “Мудра дочка” (-); “Курочка Ряба” (3): “Яйце-райце” (3); “Ох” (2); “Летючий корабель” (2);
– Які з цих казок ви не віднесли до жодної групи? Чому? (Цe соціально-побутові казки.)
II. Мовна розминка.
1. Замість крапок вставте букви так, щоб вони були закінченням усіх слів.
2. Прочитайте зашифроване прислів’я.
– Як ви його розумієте?
– Якого героя з казки “Ілля Муромець” стосується це прислів’я?
III. Робота з казкою “Ілля Муромець”.
1. Перевірка навичок читання. Визначення зачину, основної частини і кінцівки.
2. Робота над образними засобами казки.
– Поясніть, як розумієте вирази: “дубом ворогів трощити” (битися з великою силою); “на трьох дубах, на дев’яти гілках” (дуже високо); “засвистить по-солов’їному” (високим голосом); “зареве по-звіриному” (грубим голосом); “дошку у дев’яносто пудів” (дуже важку); “ні звір не пробіжить, ні птиця не пролетить” (ніхто не пройде).
3. Характеристика героїв казки.
На дошці накреслена таблиця. Учні добирають характерні риси кожному героєві.
Ілля Муромець | Соловій-розбійник | Дочка князя | Калін |
4. Поділ казки на логічно завершені частини. Складання плану казки.
Орієнтовний план казки
1. Зцілення Іллі.
2. Настанови дідів.
3. Подорож до Києва.
4. Поєдинок з Соловієм-розбійником.
5. Зустріч з князем.
6. Перемога над Каліном.
IV. Підсумок уроку.
Вправа “Крісло автора”.
– Зараз ви запишете свої думки щодо прочитаної казки.
– Чи сподобалася вам казка?
– Який епізод сподобався найбільше? Чим?
На це завдання ви маєте 3 хв.
Потім діти зачитують свої твори у “Кріслі автора”.
V. Домашнє завдання.
Намалювати словесний портрет Іллі Муромця. Прочитати прислів’я і подумати, кого з героїв казки вони можуть стосуватися.
Related posts:
- Підсумок за розділом “Скоро казка мовиться…” ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи 4 КЛАС СКОРО КАЗКА МОВИТЬСЯ Урок 16 Тема. Підсумок за розділом “Скоро казка мовиться…” Мета: систематизувати знання й уміння учнів, отримані під час вивчення творів розділу; розвивати мислення; мовлення; пам’ять; виховувати інтерес до читання. Обладнання: робочий зошит. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Повторення та систематизація знань 1. Поміркуйте над прочитаним […]...
- УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. У СВІТІ КАЗКИ ЧАРІВНОЇ І семестр З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА НАРОДНІ КАЗКИ Урок 36. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. У СВІТІ КАЗКИ ЧАРІВНОЇ Мета: підтримувати інтерес дітей до казки; закріплювати вміння розрізняти народну й авторську казки; розвивати пам’ять, спостережливість; викликати бажання творити добро, пробуджувати бажання читати казки самостійно. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ – Сьогодні до нас на […]...
- Давньоруський богатир Ілля Муромець (на основі билин про Іллю Муромця) 7 клас ГЕРОЇЧНІ ПІСНІ ТА БАЛАДИ У СВІТОВІЙ ЛІТЕРАТУРІ ЗРАЗКИ ТВОРІВ Давньоруський богатир Ілля Муромець (на основі билин про Іллю Муромця) Таємничими, загадковими і прекрасними були давні слов’яни, що утворили державу – Київську Русь. Цікавим був і фольклор давніх русичів, в якому особливе місце посідають билини. Чимало богатирів породила земля Руська, найстаршим із них був […]...
- Уславлення любові до праці у казці “Пані Метелиця” Боротьба добра зі злом – основний конфлікт народної казки. Відомі збирачі народних казок брати Грімм першими в історії літератури по-науковому підішли до вивчення фольклору. У казці “Пані Метелиця” відображені ставлення народу до праці, пошана до старших, піднесення духовних і моральних цінностей. У цій казці простежується “шляховий” сюжет, притаманний казкам різних народів. Пасербниця і дочка мачухи […]...
- Уславлення любові до праці та інших людських цінностей у казці “Пані Метелиця” Боротьба добра зі злом – основний конфлікт народної казки. Відомі збирачі народних казок брати Грімм першими в історії літератури по-науковому підішли до вивчення фольклору. У казці “Пані Метелиця” відображені ставлення народу до праці, пошана до старших, піднесення духовних і моральних цінностей. У цій казці простежується “шляховий” сюжет, притаманний казкам різних народів. Пасербиця і дочка мачухи […]...
- Відбиття загальнонародних подань про героїзм і народних героїв у російських билинах Росіяни билини є чудовим зразком усної народної Творчості. У них відбилося не тільки загальнонародне розуміння доброти, справедливості, честі, але й подання Російських людей про героїзм і народних героїв Ілля Муромець – головний герой багатьох билин і переказів. Його відрізняє не тільки богатирська сила, але й гордість, почуття справедливості, уміння перемагати. Ніякий ворог не страшний російській […]...
- Перемога добра у казці “Пані Метелиця” братів Грімм Серед німецьких народних казок, зібраних і оброблених братами Грімм, є чудова казка “Пані Метелиця”. У своєму “великому” горі (починок упав у криницю) головна героїня сподівалася знайти підтримку в мачухи, але була розчарована. Замість того, щоб пожаліти дівчинку, мачуха її вилаяла й примусила дістати починок з криниці. Дівчинка не могла не послухатися злої жінки і скочила […]...
- Богатир Ілля Муромець – взірець сили духу і сили волі Ілля Муромець – перший давньоруський богатир, подвиги якого захоплюють уяву. Пам’ятаю його на знаменитій картині Васнецова “Богатирська застава”. Ось він, на могутньому коні, який аж присідає під важкою постаттю лицаря – оборонця. На голові його – шолом, сам він у лицарських обладунках. Поруч із ним його друзі, теж лицарі – Добриня Микитич та Альоша Попович. […]...
- Що мені сподобалося у казці “Коник-Горбоконик” Казка П. П. Єршова “Коник-Горбоконик” представляє собою велику поему в трьох частинах. У 1-ї частини розповідається про те, як Івану дісталися Коник-Горбоконик і два чудових коня і як він став царським конюхом. У 2-ї частини Іван за велінням царя видобуває Жар-птицю, а потім і Цар-дівчину. У 3-й частині він відвідує Сонце і Місяць і дістає […]...
- Кожен із нас хоча б трішечки – та Ілля Муромець Якби про Іллю Муромця ми знали лише те, що він хліборобський син, що ми могли б розповісти про нього далі? Чим може прославитися син хлібороба на землі? Завзятою працею, тим більше це улюблений син свого батька – Івана Тимофійовича, отже, той передав йому всі таємниці фамільного ремесла. Зрозуміло, що Ілля Муромець залюбки обробляв би землю, […]...
- Дивним світ героїчних пісень та балад 1. Герої, оспівані у героїчних піснях та баладах – носії кращих рис людського характеру. (Кожен твір розповідає про певну епоху, події, що відбулися в ній і про які неможливо не написати у художньому творі. Різних людей зображено у творах. Вони мають свої радощі, мрії, сподівання. Є серед них підступні, жорстокі, а є й такі, життя […]...
- Змагання правди і кривди в казці “Правда і кривда” Я люблю читати українські народні казки. В багатьох із них розповідається про добро та зло. Одна з таких казок – це казка “Правда та кривда”. В ній дядько вирішив довести своєму племіннику, що краще жити неправдою. Вони запитали заробітчанина, пана та попа, як “тепереньки лучче жити”: чи правдою, чи кривдою? Усі ці люди вибрали кривду, […]...
- Розвиток поглядів на казці в XVІІІ і на початку ХІХ століття Історія вивчення казки викладалася у російській науці неодноразово. У працях А. М. Пипіна, М. М. Сперанського, З. У. Савченка, Ю. М. Соколова та інших історія вивчення казки викладається за напрямами та його представникам. Це дає можливість, не повторюючи вже сказаного, сконцентрувати виклад нашої науки навколо окремих центральних проблем. Кожна епоха, кожне протягом десятиліть і окремі […]...
- Розвиток мовлення. Складання простого плану прочитаного твору Конспект уроку Мета: навчити учнів складати простий план прочитаного твору, переказувати казку за цим планом; розвивати вміння систематизувати матеріал, логічне мислення, усне й письмове мовлення. Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання. 1. Доберіть прислів”я і приказки, які б відповідали характерам головних героїв. – Лінивий і у своїй хаті змокне. – Злості повні кості. – Якби свині роги, […]...
- Діти повинні жити у світі краси, гри, казки, фантазії і творчості Матеріал уроку. Льюїс Керрол “Як Алісу вигнало вгору”. Скоромовки. Мета. Продовжити роботу над уривками повісті “Пригоди Аліси в Дивокраї”. Вчити аналізувати прочитане, висловлювати свою думку. Розвивати пам’ять, вміння розповідати скоромовки. Удосконалювати вміння творчо мислити, проявляти фантазію. Виховувати інтерес до зарубіжної літератури. Обладнання. Портрет Льюїса Керрола; ілюстрації до книги. Хід уроку I. Організаційний момент. В казку […]...
- КАЗКИ (соціально-побутові). УКРАЇНСЬКА НАРОДНА КАЗКА Мета: розширити й узагальнити знання учнів про види народних казок, які вони читали у початкових класах; ознайомити з ознаками побутової казки; вдосконалювати вміння читати діалоги, знаходити в тексті зачин, основну частину і кінцівку; формувати вміння висловлювати моральні оцінні судження, складати характеристику дійових осіб казки; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов, повагу та інтерес […]...
- ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. МОЯ УЛЮБЛЕНА УКРАЇНСЬКА НАРОДНА КАЗКА МЕТА: поповнити знання учнів про тематику народних казок, виявити вміння учнів читати і Переказувати зміст казок, дотримуючись особливостей їх стилю; розвивати творче Мислення; виховувати інтерес до народної творчості. ХІД УРОКУ: І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ. Оголошення теми, мети, завдань уроку. ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ. 1.Слово вчителя. Кожен народ створив багато чудових казок. У них відображення […]...
- Ілля Муромець у сварці з Володимиром Червоне Сонечко Нижче ви познайомитеся з уривком з давньоруської билини. Билини – це народні епічні ськазання. Оськолки давньоруського билинного епосу були записані тільки в XIX в. на російській півночі в Новгородській землі. До того билини (первісна назва – старовини) існували в усній формі, передаючись від оповідача до оповідача. Розсердився Ілля так поразгневался Виходив він на широкий двір, […]...
- Висміювання пихатості у казці Івана Франка “Фарбований лис” Висміювання пихатості у казці Івана Франка “Фарбований лис” Хороші казки – це казки, з яких можна зробити корисний висновок для себе. Саме такою є казка Івана Франка “Фарбований Лис”, яка вчить нас не бути пихатими і занадто самовпевненими без потреби. Лис Микита, про якого розповідається у цій казці, був спритним і хитрим, він міг би […]...
- ДІТИ! СТЕРЕЖІТЬСЯ БАОБАБІВ – Поетизація в казці “Маленький принц” краси чистих людських взаємин Уроки зарубіжної літератури 6 клас Урок 64 ДІТИ! СТЕРЕЖІТЬСЯ БАОБАБІВ! Тема: Поетизація в казці “Маленький принц” краси чистих людських взаємин. Причепурився сам уранці, причепури гарненько і свою планету. А. де Сент-Екзюпері Мета: закріпити поняття “алегорія”, “алегоричний зміст”; характеризувати образ маленького принца; ввести поняття “текстове протиставлення” – бінарна опозиція, поетизація – оспівування – авторське схвалення; формувати […]...
- Зав’язка у російській казці “У певному царстві, у певній державі” – оскільки ніби медлительно-эпически починається чарівна казка. Однак це повільність оманлива. Казка сповнена найбільшого напруги. Вона зовсім на статична, їй ніколи не описує і характеризує, хоче до дії. Формула “у певній царстві” свідчить про просторову невизначеність місця дії. Така вступна формула характерна А ЛЯ російських казок. У казках інших […]...
- Як прийде туга, пізнаєш друга Матеріал уроку. Українська народна казка “Про бідного парубка й царівну” (продовження). Мета. Продовжувати працювати над казкою як жанром усної народної творчості. Розвивати навички виразного, швидкого читання. Удосконалювати вміння ділити текст на частини, складати план тексту. Виховувати в дітях позитивні риси характеру: співчутливість, доброзичливість, сміливість, бажання допомагати іншим. Обладнання. Картки з назвами рис характеру. Хід уроку […]...
- МИ ВІДПОВІДАЛЬНІ ЗА ТИХ, КОГО ПРИРУЧИЛИ – Головні життєві цінності у казці “Маленький принц” Уроки зарубіжної літератури 6 клас Урок 67 МИ ВІДПОВІДАЛЬНІ ЗА ТИХ, КОГО ПРИРУЧИЛИ Тема: Головні життєві цінності у казці “Маленький принц”. Сказка ложь, да в ней намек Добрым молодцам урок! A. C. Пушкін Мета: розширити знання учнів про жанрові особливості чарівної народної казки, прослідкувати втілення елементів народної казки у літературній казці Екзюпері; узагальнити дидактичний задум […]...
- Головні життєві цінності в казці “Маленький принц” Антуан де Сент-Екзюпері – надзвичайно цікава особистість. Він поєднав у одній особі відомого письменника і досвідченого льотчика. Антуан де Сент-Екзюпері – автор незвичайного твору – казки-притчі “Маленький принц”. Казка повинна була допомогти людям краще зрозуміти одне одного, зблизитись, усвідомити цінність таких понять, як любов, дружба, відданість, відповідальність… Герой казки – маленький принц – подорожує планетами […]...
- Підсумок за темою “Фантастичні мандрівки у світі чудес і в космосі”. Позакласне читання Мета. Перевірити знання та вміння учнів із вивченої теми. Розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності. Виховувати почуття справедливості, любові до рідної землі, бажання бути кращим. Обладнання. Портрети письменників, твори яких читали; виставка вивчених творів. Хід уроку I. Органі завійний момент. Девіз уроку. Видумуй, пробуй, твори! Розум, фантазію прояви! Активним і уважним будь І про кмітливість не […]...
- Твір на тему:”Що я люблю найбільше в світі” Я дуже люблю читати. Мені подобається переживати пригоди кожного героя, переноситися в часі й просторі. Завжди цікаво порівнювати свої думки з думкою автора, придумувати, як би ти надійшов на місці героя Перша книжка, що я прочитала сама, був збірник російських народних казок. Чарівний мир, де живуть Змії-Гориничи, Василиси Прекрасні й Ивани-Царевичі, де звірі розмовляють, а […]...
- Моя улюблена казка Чарівний світ казки відкрила для мене моя бабуся. Коли я був маленький, бабуся часто читала і розповідала мені казки. Я захоплювався мужніми героями цих творів, незвичайними фантастичними подіями, а особливо мені подобався щасливий кінець казок. Я дуже люблю казку “Рукавичка”. У мене є ця казка з красивими кольоровими ілюстраціями до неї. Казка мені подобається за […]...
- Твір на тему: Моя улюблена казка Чарівний світ казки відкрила для мене моя бабуся. Коли я був маленький, бабуся часто читала і розповідала мені казки. Я захоплювався мужніми героями цих творів, незвичайними фантастичними подіями, а особливо мені подобався щасливий кінець казок. Я дуже люблю казку “Рукавичка”. У мене є ця казка з красивими кольоровими ілюстраціями до неї. Казка мені подобається за […]...
- Головні життєві цінності у казці Антуана де Сент-Екзюпері “Маленький принц” Головні життєві цінності у казці Антуана де Сент-Екзюпері “Маленький принц” Антуан де Сент-Екзюпері – надзвичайно цікава особистість. Він поєднав у одній особі відомого письменника і досвідченого льотчика. Антуан де Сент-Екзюпері – автор незвичайного твору – казки-притчі “Маленький принц”. Казка повинна була допомогти людям краще зрозуміти одне одного, зблизитись, усвідомити цінність таких понять як любов, дружба, […]...
- Перша казка про творення світу Матеріал уроку. Українська народна казка “Яйце-райце” (продовження). Мета. Закріпити знання дітей про чарівні казки. Удосконалювати вміння чигати діалоги, знаходити в тексті зачин, основну частину і кінцівку. Формувати уміння висловлювати судження. Вчити складати характеристику дійових осіб казки. Виховувати любов та повагу до усної народної казки. Обладнання. Ілюстрації до казки, аудіозапис пісні “Голуб і голубка”. Хід уроку […]...
- Уславлення людських чеснот у казці Братів Грімм “Пані метелиця” Із казки братів Грімм “Пані Метелиця” ми дізналися захоплюючу історію про те, як зло було покаране, а добро, милосердя і працелюбність – щедро нагороджені. Пасербиця тяжко працювала, а її мачуха все була незадоволена. Одного разу дівчинка випадково упустила в колодязь свій починок. Нерідна мати примусила полізти його діставати, і пасербиця впала у криницю. А прийшла […]...
- У світі немає нічого кращого за дружбу Матеріал уроку. Антуан де Сент-Екзюпері “Маленький принц” (уривки з повісті). III частина. Мета. Ознайомити з цікавими фактами про письменника. Допомогти учням усвідомити зміст твору. Вчити розкривати головну думку твору, розгадувати загадки Маленького принца. Виховувати кращі риси характеру, усвідомлювати важливість дружби для кожної людини. Обладнання. Портрет автора. Книга “Маленький принц”. Хід уроку I. Організаційний момент. Стали, […]...
- В чужім краю і пташка не співає Матеріал уроку. Калмицька народна казка “Казка про рідний край”. Мета. Дати уявлення учням про калмицький народ; ознайомити із калмицькою народною казкою; навчити усвідомлювати повчальний зміст казки: давати оцінку героям, їх вчинкам і поведінці; розвивати творчу уяву, навички виразного читання, вміння працювати з текстом; сприяти бережному ставленню до всього живого. Обладнання. Портрет калмика, карта, ілюстрації до […]...
- КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – “ОХ”, “ЛЕТЮЧИЙ КОРАБЕЛЬ” 5 КЛАС НАРОДНІ КАЗКИ “ОХ”, “ЛЕТЮЧИЙ КОРАБЕЛЬ” КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ До теми “Народні казки” 1.Що називається казкою? Це фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події. 2.Назвіть основні особливості народної казки. Фантастика (фантастичні події, казкові герої, чудодійні предмети); різке протиставлення добра злу; своєрідність побудови (зачин, трикратність, кінцівка); невелика кількість дійових осіб […]...
- ДЕНЬ ПРОРОКА ІЛЛІ 2 серпня – день пророка Іллі. Цей святий – один із найбільш великих пророків Старого Заповіту. Він народився в Палестині за дев’ять століть до народження Ісуса Христа. Ще змолоду присвятив себе служінню Богові, навіть оселився серед пустелі та вів аскетичне життя в пості та молитвах. За церковними переказами, пророк Ілля за свою завзяту службу во […]...
- ІЛЛЯ МУРОМЕЦЬ – ДАВНЬОРУСЬКІ БИЛИНИ А хто б нам сказав про старовину, Про старовину, про бувальщину, Про того хоча б Іллю Муромця? У славетному місті Муромі, У селі було Карачаровім Жив собі Іван Тимофійович, Хлібороб, а з ним син укоханий, Ілля Муромець, син Іванович. Сидів сидячки Ілля Муромець, Ілля Муромець, хліборобський син, Сидів сидячки рівно тридцять літ. Раз пішов Іван […]...
- Ілля Муромець (скорочено) А хто б нам сказав про старовину, Про старовину, про бувальщину, Про того хоча б Іллю Муромця? У славетному місті Муромі, У селі було Карачаровім Жив собі Іван Тимофійович, Хлібороб, а з ним син укоханий, Ілля Муромець, син Іванович. Сидів сидячки Ілля Муромець, Ілля Муромець, хліборобський син, Сидів сидячки рівно тридцять літ. Раз пішов Іван […]...
- Дружби по казці X. К. Андерсена “Сніжна королева” З казками дивного датського казкаря ми знайомимо, ще не навчившись читати. “Стійкий олов’яний солдатик” і “Бридке каченя”, “Дюймовочка” і “Русалочка” стають нашими друзями ще в раннім дитинстві. І все-таки із всіх казок X. К. Андерсена мені найбільше подобається “Сніжна королева”. Це казка про вірну дружбу, про силу відданої любові В око й серце доброго й […]...
- Казки народів Євразії. “Кентен і муха” (бельгійська казка) ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи 3 КЛАС СКАРБНИЦЯ МУДРОСТІ Й КРАСИ Урок 5 Тема. Казки народів Євразії. “Кентен і муха” (бельгійська казка) Мета: ознайомити учнів із соціально-побутовими казками народів Європи; закріпити знання ознак чарівної казки; удосконалювати вміння визначати частини казки – зачин, основну частину, кінцівку, визначати послідовність подій твору, виразно читати казку; розширювати словниковий запас; розвивати […]...
- УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. У СВІТІ ЦІКАВИХ ЗАГАДОК І семестр З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ Урок 24. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. У СВІТІ ЦІКАВИХ ЗАГАДОК Мета: продовжити ознайомлення учнів із загадками; учити визначати головний зміст; показати на прикладі загадок красу рідного слова; розвивати увагу, кмітливість; виховувати пізнавальний інтерес. II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ Робота з виставкою книг – […]...