ЗАКРІПЛЕННЯ ПРАВИЛА ВЖИВАННЯ АПОСТРОФА В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ “КОМП’ЮТЕРНА МИШКА” І ВІРША “УЗЯВСЬ ДЕМ’ЯН НАВЧАТИ КІШКУ”
Мета: закріпити правила вживання апострофа в українській мові; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; формувати свідомі навички читання; розвивати пізнавальну активність дітей, мовлення, мислення; виховувати самостійність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Миші в шафі шаруділи,
Шість шарфів шерстяних з’їли.
2) Звукова зарядка.
– Назвіть голосні у слові комп’ютер; початковий звук у словах:
– Визначте наголос і кількість складів у словах хом’як, дев’ять, п’ята, подвір’я, сузір’я.
2. Робота над загадкою
– Я є у п’явці, у в’юні,
Я є у риб’ячій сім’ї,
Але в воді мене немає.
Скажіть, хіба таке буває? (Апостроф)
3. Звуко-буквений аналіз слів
Буряк – бур’ян;
Моряк – п’явка;
Буря – пір’я.
4. Слухання вірша про апостроф
Я у полум’ї, в сузір’ї,
В пам’яті і у сім’ї.
В надвечір’ї, у міжгір’ї,
В п’єсі, м’яті та ім’ї.
В п’ятниці, в м’ячі і в пір’ї,
В черв’яку
В п’явці, в’язі, у подвір’ї,
В п’ятці добре теж мені.
У п’ятірці, у дев’ятці,
У солом’янім брилі,
У Дем’янку, у Мар’янці,
В гороб’ятка на крилі!
У прив’ялому листочку,
Що давно води не п’є.
У зав’язанім клубочку
І у м’ясі також є!
Н. Красоткіна
5. Гра “Утвори нове слово з апострофом”
Дерево – дерев’яний горобець – гороб’ята
Солома – соловей –
Трава – голуб –
Кропива – ластівка –
6. Читання вірша Н. Красоткіної “В п’ятницю, у надвечір’я”
7. Словникова робота
– Про яку мишку йшлося у скоромовці?
– А моя мишка не хоче їсти сир. Що ж це за мишка? (Комп’ютерна)
– у чому ж різниця між цими мишами? у чому вони схожі? Кого чим можна годувати?
– Мишеня-звірятко дуже полюбляє сир. Вона боїться кішки і тікає від неї. Комп’ютерна мишка нікуди не втече, бо вона зв’язана спеціальним дротом з комп’ютером. На комп’ютерній миші дві великі клавіші, схожі на вуха. Натисни пальчиком на ліве вушко – і мишка відповість на екрані стрілочкою.
Мишку не треба піднімати, а тільки легко ковзати нею по килимку: вперед, назад, ліворуч, праворуч.
III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 141)
1. Опрацювання тексту “Комп’ютерна мишка”
1) Читання тексту вчителем.
– Про що йдеться в тексті?
2) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
– Яка казка згадується в оповіданні?
3) Читання тексту учнями “ланцюжком”.
– Як допомогла мишка у казці?
– Як уміє допомагати комп’ютерна мишка?
4) Вибіркове читання.
– Знайдіть слова з апострофом і прочитайте їх.
– Де сидить комп’ютерна мишка?
– Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак оклику.
5) Гра “Читає Незнайко”.
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. Учні відшукують речення і читають його без “помилки”.
Ти знаєш, як починається (закінчується) казка “Ріпка”.
Сидить мишка на робочому столі на зеленому (кольоровому) килимку і допомагає виконувати на екрані різні дії. І речення (слово) в тексті замінити.
2. Опрацювання вірша “Узявсь Дем’ян навчати кішку”
1) Читання тексту вчителем.
– Як звали хлопчика?
– Що він говорив кішці?
– Чому кішка не бачила мишки?
2) Виразне читання вірша учнями.
3) Робота за малюнком.
– Кого ви бачите на малюнку?
– Чи є на малюнку мишка?
Можна запропонувати учням вивчити вірш напам’ять.
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Що розповісте вдома батькам?