Ця мудрість пройшла крізь віки
Матеріал уроку. “Казки, міфи і легенди про творення світу” (стаття в підручнику). Українська стародавня колядка “Коли не було з нащада світа”. Давньоукраїнський міф “Род-Вседержитель, Білобог і Чорнобог”.
Мета. Розширити знання дітей про різні форми усної народної творчості. Ознайомити з міфами і легендами українців, розвивати вміння тлумачити їх зміст.
Формувати першооснови самостійної читацької діяльності школярів шляхом використання літературної спадщини українського народу. Виховувати інтерес і шанобливе ставлення
Обладнання. Аудіозапис колядки у виконанні Ніни Матвієнко, книга С. Плачинди “Міфи і легенди давньої України”, “Тлумачний словник української мови”.
Хід уроку
Представлення домашнього завдання.
Учні розповідають складену казку, демонструють малюнок до неї.
Мовна розминка. Читання слів-анаграм.
ГАДЗАКА | (ЗАГАДКА) | ГЕНЛЕАД | (ЛЕГЕНДА) |
АЗКАК | (КАЗКА) | КАЙАБ | (БАЙКА) |
ФІМ | (МІФ) | ТИРЧАП | (ПРИТЧА) |
Бесіда.
–
– Чому люди складали казки, легенди, байки?
III. Повідомлення теми і мети уроку.
– Сьогодні ви дізнаєтеся про те, як виникли міфи. Ознайомитеся з давньоукраїнським міфом “Род-Вседержитель, Білобог і Чорнобог”. Послухаєте українську стародавню колядку у виконанні народної артистки України Ніни Матвієнко.
Робота над змістом уроку. Слово вчителя. (Звучить класична музика.)
Священна мить… Із внутрішнім трепетом, затамувавши подих, з любов’ю відкриваємо золоті ворота у світ мудрості наших предків. Перед нами таємничий світ наших пращурів і їх творіння – прекрасні й могутні міфи. Міфи виникли в той час, коли люди по-іншому сприймали навколишній світ. Прагнучи пояснити незрозумілі явища, людина за допомогою уяви творила історії про надприродні сили, які нібито заселяють світ і втручаються в людське життя.
Немає такого народу, який би не мав своєї міфології. Міфи – це колиска людської мудрості та уяви, в якій виколисувався кожен народ і все людство. Міфологія українського народу найдревніша, найпоетичніша у світі.
Опрацювання статті в підручнику “Казки, міфи і легенди про творення світу”.
– Прочитайте вибірково, як створювалися міфи; що таке міф. казка, легенда. Який жанр усної народної творчості передував усім іншим жанрам?
– Чи знаєте ви якийсь міф чи легенду?
Українська стародавня колядка “Коли не було з нащада світа”.
> Слухання колядки у виконанні Ніни Матвієнко.
> Словникова робота.
> Читання колядки вчителем.
> Тлумачення змісту колядки.
– Про що розповідається в колядці?
– Як створювався світ?
– Які слова привернули увагу?
– Чи сподобалось вам. як в давнину називали сонечко, місяць, зірки, небо?
– Чи подібна ця колядка на міф чи казку?
> Читання колядки учнями.
> Наспівування колядки.
Давньоукраїнський міф “Род-Вседержитель. Білобог і Чорнобог”.
> Опрацювання назви міфу.
– Прочитайте уважно кожне слово назви.
– Чи можемо з назви твору здогадатися, про кого або про що буде йтися? Що, на вашу думку, означають імена героїв міфу?
– Яким можна уявити Рода-Вседержителя? Яким Білобога? Яким Чорнобога?
> Розповідь учителя.
На вершині Дерева Світу сів Бог-Творець – Род-Вседержитель. Його назва вказує на те, що він все народжує і все “держить”, тобто утримує в порядку. Його синами є Білобог і Чорнобог. Обидва вони брали участь у творенні нашого земного світу: Чорнобог приніс у своєму клюві жменьку землі і посіяв її серед моря, а Білобог приніс із неба золоте зерно – щоби все створене на землі пам’ятало про небесний світ: світ сонця і великої любові, правди і добра.
Кожен із синів Рода-Вседержителя наділив душами всі створіння, які опинилися на Його боці: Білобогу належать світлі, чисті душі, що живуть за законами неба, а Чорнобогу – темні, які чинять зло і кривду. І з того часу сила Чорнобога належить ночі він вважається володарем підземного царства, ворогом правдивих і добрих людей, небесного світла, покровителем кривди. Згідно з повір’ям, Чорнобог перетворювався на Чорного лебедя, постійно воював з Білобогом.
Білобог головний бог добра і світла правди, один з найдавніших і найголовніших персонажів давньоукраїнської міфології. За повір’ям захисник людей від зла. Перетворювався, згідно з повір’ям, на Білого лебедя.
> Читання міфу вчителем.
> Словникова робота.
> Тлумачення змісту прочитаного.
– Ким були Род-Вседержитель, Білобог і Чорнобог?
– Хто вибирав дорогу?
– Хто ніс колосся, а хто – землю?
– Хто став правити створеним світом?
– На що схожі душі людей, що живуть у світлі Правди?
– А душі тих, хто живе у Кривді?
> Вибіркове читання.
– Як утворився острів, що піднявся з морського дна?
– Ким перекинувся Білобог?
– Хто і як наділяв всі створіння і людей душами?
Підсумок уроку. Вправа “Тренування”.
На дошці центральна фраза уроку.
– Запропонувати учням назвати всі види усної народної творчості.
– Записати всі слова довкола центрального слова.
Бесіда.
– Твори яких жанрів ми сьогодні читали на уроці?
– Чи сподобалися вам дані твори?
– Чи нагадує міф казку? Чим?
Домашнє завдання.
Опрацювати тексти з підручника. Дати відповіді на запитання після текстів.