КОЛИ ТВІР ВІДКРИВАЄ СВОЇ ТАЄМНИЦІ. ДМИТРО БІЛОУС ЩЕДРИЙ ВЕЧІР
Мета: розширити знання учнів про творчість Дмитра Білоуса; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити учнів під час читання розмірковувати, уявляти, придивлятися, прислухатися; розвивати спостережливість, творчу уяву, чуття поетичного слова; виховувати любов до народних традицій.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ви, будь ласка, усміхніться,
Усміхніться, не баріться,
Бо нема нічого краще,
Ніж усміхнене лице…
– Який у вас зараз настрій?
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Проспівайте
А, о, у, і, и, е.
О, и, і, а, е, у.
– А чи можна проспівати приголосні? Чому?
2. Робота над скоромовкою
Сєва взяв до рук сопілку,
І заграв нам пісню дзвінку.
В небо пісенька летить,
Мов струмочок дзюркотить.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще читання з пам’яті вірша А. Малишка “Вихопивсь дощик поміж заграв…” (с. 113).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Послухайте вірш.
НАЙДОРОЖЧЕ
Синів і дочок багатьох народів
Я зустрічав, які перетинали
Гірські
Багато бачили, багато знали.
Я їх питав із щирою душею:
– Яку ви любите найбільше мову? –
І всі відповідали: – Ту, що нею
Співала рідна мати колискову.
– Яка тема вірша? мета?
– Ці слова належать перу українського поета Дмитра Білоуса. Його творчості буде присвячений наш сьогоднішній урок.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка (додаток)
– Народився Дмитро Григорович Білоус 24 квітня 1920 р. в селі Курмани Недригайлівського району на Сумщині в селянській сім’ї, де вже було дев’ятеро дітей. Голодомор 30-х років привів юнака в дитячу трудову колонію до Антона Макаренка. По закінченні десятирічки вчився на філологічному факультеті Харківського університету. У червні 1941 р. пішов добровольцем на фронт, був тяжко поранений. Після госпіталю працював у редакції радіомовлення для партизанів України, згодом у республіканському радіокомітеті, в журналі “Вітчизна”.
У 1945 р. закінчив Київський університет імені Тараса Шевченка та аспірантуру при кафедрі історії української літератури. Дмитро Білоус – почесний академік Академії педагогічних наук України, лауреат Національної премії України імені Т. Г. Шевченка, премій імені Лесі Українки та Максима Рильського.
2. Опрацювання статті про Дмитра Білоуса (с. 114)
Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання статті учнями
– Які книжки для дітей написав Дмитро Білоус?
– Які з них ви читали?
– Які хочете прочитати?
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання вірша Дмитра Білоуса “Щедрий вечір” (с. 114-115)
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Яке свято описано у вірші?
Вправа “Мікрофон”
– Чи святкує ваша родина Щедрий вечір? Як саме?
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем.
Чолом | Сядемо |
Обряди | Вечорі |
Покуть | Макітрі |
Настачити | Затьмарили |
Довідкове бюро
Покуть – в українській селянській хаті – куток навпроти печі.
Макітра – великий круглий глиняний посуд із широким отвором.
3) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання вірша учнями
– Які почуття володіли автором вірша?
– Яким настроєм пронизані рядки? Чи змінюється він?
4) Робота над виразним читанням вірша.
– Як треба прочитати перші два рядки вірша?
– Про що тривожиться автор?
– Який основний тон оберете для читання вірша?
– Які рядки вірша потрібно читати особливо піднесеним тоном?
5) Виразне читання вірша учнями.
– Як ви розумієте рядки: “Ось батько з-за тих пирогів до рідні (навмисне пригнувшись”)?
Учні висловлюють свої припущення. Зачитують статтю “Чи знаєш ти?” (с. 115).
– Які страви згадано у вірші?
– Прочитайте батькове побажання дітям. Як ви його розумієте?
4. Робота за ілюстрацією
– Подивіться на ілюстрацію до цього вірша.
– Чи можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?
– Що зобразив художник на картині?
– Які фарби обрав?
– Який настрій вони створюють?
– Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Що вас найбільше зацікавило?
– Про які звичаї і обряди українського народу хотіли б дізнатися?
VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш. Підготувати розповідь про улюблену страву Щедрого вечора своєї родини.