ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА ТЕМОЮ “ПЕЙЗАЖ У ПРОЗОВИХ ТВОРАХ”
Мета: узагальнити знання учнів за прочитаним розділом “Пейзаж у прозових творах”; вчити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Артикуляційна гімнастика
– “Пароплав гуде”.
Губи в посмішці, відкрити рот, з напругою вимовити довгий “и-и-и…”.
– “Слоник п’є”.
Витягнувши вперед губи трубочкою, утворити
– “Індик базікає”.
Язиком швидко рухати по верхній губі – “бл-бл-бл-бл…”.
2. Розгадування ребусів
Г1а; пі2л; віЗло; заЗмка; перб; мі100; пі100лет; 100янка; 7я; ві3на; 100ляр; 3буна.
(Година; підвал; вітрило; затримка; першість; місто; пістолет; стоянка; сім’я; вітрина; столяр; трибуна)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання оповідання Василя Сухомлинського “Ми їздили в Канів…”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
–
– Пригадайте його назву.
– Розгорніть зміст підручника.
– Знайдіть вивчений розділ.
– Яким твором починається розділ?
– Яким завершується?
– Назвіть свій улюблений твір.
– Чим він вам сподобався?
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Чи уважний ти читач?”
Тестування
1. Скільки було каченят у Чомги?
А) Троє; б) двоє; в) четверо.
2. Під яким деревом перепочивала письменниця Марко Вовчок?
А) Під вербою; б) під липою; в) під кленом.
3. Які дійові особи з твору Михайла Коцюбинського “На небі сонце…” хотіли бути схожими на небо?
А) Сокирки; б) волошки; в) петрові батоги.
4. Що збирало дівча на узбіччі дороги?
А) Стручки гороху; б) польові квіти; в) гриби.
5. До кого хотіла тихо підкрастись дівчинка?
А) До зайчатки; б) до перепілки; в) до зозулі.
6. Біля якого міста знаходиться могила Т. Г. Шевченка?
А) Києва; б) Умані; в) Канева.
Відповіді: 1в; 2а; 3б; 4а; 5б; 6в.
2. Фізкультхвилинка
3. Робота в групах
– З’єднайте назву твору з автором.
Марко Вовчок | “На небі сонце…” |
Олесь Гончар | “Чомга і весна” |
Іван Сенченко | “Другого дня” |
Михайло Коцюбинський | “Солов’їна сторожа” |
Василь Чухліб | “Чимчикують наші хлопці…” |
4. Гра “Пригадай твір і його автора”
– Що то синіє?
– Волошка.
– Яка гарна!
(“Солов’їна сторожа” за Олесем Гончаром)
– Хлопці брели поміж квітами. Женька скинув кепку, підставив під сонце спітнілий лоб. Левко теж… (Іван Сенченко “Чимчикують наші хлопці…”)
– Бачимо далекі береги Дніпра, його могутні води, бачимо зелені ліси на високих кручах. І все це дороге для нас. (Василь Сухомлинський “Ми їздили в Канів…”)
– Вона почула весну найперша… Все вище піднімалося сонце, крига відступала й відступала від ополонки. (Василь Чухліб “Чомга і весна”)
– Округи мене то жито половіє, а в житі купка льону голубо цвіте; то ячмінь колоситься; оддалеки гайок синіє… (Марко Вовчок “Другого дня”)
– Твердий, безостий колос б’є по руках, а стебло лізе під ноги. (Михайло Коцюбинський “На небі сонце…”)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я вчився…
– Мені було цікаво…
– Свою роботу на уроці оцінюю…
– Урок завершую з… настроєм.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Відповідати на запитання рубрики “Повтори і пригадай” (с. 72).