ЩОБ РОЗУМНИКАМИ СТАТИ, ТРЕБА БІЛЬШЕ КНИГ ЧИТАТИ. Л. КИР’ЯНЕНКО “РОЗМОВА НА КНИЖКОВІЙ ПОЛИЦІ”
Мета: ознайомити учнів з новим підручником, його структурою; формувати вміння працювати над текстом; удосконалювати вміння читати, розуміти зміст тексту; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов і шану до книги, бережливе ставлення до підручника.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Читай по порядку”
Хо | Ти, | Ння – | Чи | Та |
1 | 5 | 8 | 6 | 7 |
Чу | Все | Ще | Най | Ння. |
2 | 3 | 11 | 9 | 14 |
Зна | Вча | Кра | На | |
4 | 13 | 10 | 12 |
2.
– Любі діти! Ми вже розпрощалися з нашим першим підручником – Букварем. Знаємо всі букви, вміємо читати.
Крім Букваря є й інші підручники, які поведуть вас у прекрасний світ знань.
Прочитаємо назву старшого брата Букваря.
3. Гра “склади слово”
4. Бесіда
– Давайте розглянемо підручник. Почнемо з обкладинки.
Кого зобразив художник?
– Що розглядає дівчинка?
– Чому радіє дівчинка?
– Що ще намальовано на обкладинці?
– Хто є автором підручника? (М. С. Вашуленко, О. В. Вашуленко)
– Де і яким видавництвом видана книга? (К.: Видавничий дім “Освіта”, 2012)
– Що означають умовні позначення?
– Новий підручник “Післябуквар” допоможе вам навчитися гарно читати, грамотно писати, відчути, як мелодійно звучить українське слово. Навчатися “мови золотої” ви будете на кращих творах українських письменників, які вміщені у “Післябукварі”.
5. Опрацювання вірша (с. 3)
– Що сказано у вірші про підручник “Післябуквар”?
– Яке побажання вам висловили автори підручника?
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 3-6)
1. Опрацювання казки Л. Кир’яненко “розмова на книжковій полиці” (с. 4)
– Прочитайте назву нашого уроку. (Щоб розумниками стати, треба більше книг читати.)
– Як ви вважаєте, про що йтиметься на уроці?
1) Виразне читання казки вчителем.
– Між ким відбувається розмова у казці?
– Про що розмовляли книжки?
2) Словникова робота.
Пошарпані – потерті, зім’яті.
3) Вибіркове читання.
– Які книжки стояли на книжковій полиці?
– Прочитайте запитання щойно видрукуваної книжки.
– Що відповіла розумна книжка?
– Які слова у цій відповіді ви вважаєте найголовнішими?
4) Читання оповідання учнями (“ланцюжком”, за особами).
– Це оповідання чи казка?
– Яка головна думка казки?
5) Гра “Читає Незнайко”.
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. Учні відшукують речення і читають його без “помилки”.
На високій (книжковій) полиці, упритул одна до одної, стояли підручники (книжки). Зовні книжки (вони) були різні: одні – новенькі, в красивих (гарних) яскравих обгортках (обкладинках), інші – зовсім старі, а деякі й геть зім’яті (пошарпані).
6) Робота за малюнком.
– Які книжки ви бачите на малюнку?
– Розкажіть, які книги вам подобаються.
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки “читай і світ пізнавай” (с. 5)
1) Прочитайте уважно слова. Скажіть, чим різняться між собою слова першого стовпчика. Яке значення має кожне слово у другому стовпчику?
Книга книжковий читати
Книжка книголюб читанка
Книжечка книгарня читачка
– Читання слів уголос спочатку повільно, а потім швидко.
– Читання двоскладових слів.
– Читання слів з наголосом на першому складі.
– Читання “ланцюжком”.
– Читання слів-родичів.
2) Прочитайте прислів’я і приказки. Поясніть, як ви їх розумієте.
– Пригадайте і ви цікаві прислів’я чи приказки про книжку, або запитайте у старших.
– Одна книга тисячі людей навчає.
– Книга – не пряник, а дітей до себе манить.
– Книги читати – усе знати.
– З книгою жити – з добром дружити.
3. Опрацювання завдань “читай і збагачуй свої знання і вміння” (с. 6)
Гра “Ланцюжок”
– Розгадайте зашифрований вислів. (Любіть і бережіть книгу – вона ваш друг.)
– Чому книжку називають другом?
IV. РОБОТА З ДИТЯЧОЮ КНИЖКОЮ
Бесіда про читання
– Пригадай, які книги ти читав (читала).
– Що нового й цікавого ти дізнався (дізналася) з прочитаної книги?
– Про що ти любиш читати?
– Яка твоя найулюбленіша книжка? А журнал?
– Знайди в бібліотеці і прочитай вірші про школу, шкільні пригоди.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким підручником ознайомилися?
– Які твори вам сподобалися? Чим саме?