Мета. Ознайомити учнів з декоративно-ужитковим мистецтвом
Мета. Ознайомити учнів з декоративно-ужитковим мистецтвом, народною іграшкою.
Вчити дітей перетворювати, стилізувати реальну форму в декоративну, використовувати народний візерунок в оформленні ескізу народної іграшки, вдало підбирати кольори, точно передавати форму.
Розвивати творчість.
Виховувати естетичний смак любов до народних іграшок.
Завдання, шо закладені в основний зміст уроку.
Вчити учнів бачити спільне і відмінне у реальній і декоративній формах. Вчити розуміти значення візерунків, що прикрашають іграшку.
Демонстрація зразків народних іграшок привернення уваж до різнома-н’пностіхудожніх оформлень. Виконання ескізу, переробка реальної форми на декоративну (стилізація). Виконання роботи в кольорі, створення форми оздоблення візерунком.
Обговорення результатів.
Мистецька абетка.
ДЕКОРАТИВНИЙ РОЗПИС – сюжетні або орнаментальні малярські зображення.
ОРНАМЕНТ – візерунок з ритмічно упорядкованих елементів, що використовуються для оздоблення предметів.
ДЕКОРАТИВНО-УЖИТКОВЕ МИСТЕЦТВО – мистецтво виготовлення предметів побуту,
СТАТУЕТКА – зменшене скульптурне зображення.
Тип уроку. Створення самостійної творчої роботи.
Методи і прийоми. Розповідь, коментар, демонстрація наочності, зразків народних іграшок різних видів, бесіда, колективне обговорення, організація сприймання, педагогічне спостереження, порівняльний аналіз, демонстрація прийомів роботи гуашевою фарбою, стимулювання творчої активності дітей.
Обладнання для вчителя. Гуашеві фарби, олівець, папір, грамзапис, народна музика “Сопілка”, іграшки з глини, дерева, пластмаси, тканини.
Обладнання для учнів. Гуашеві фарби, папір, пензлики.
1. Актуалізація опорних знань.
– Ми з вами сьогодні будемо подорожувати в світ веселого і щасливого дитинства. Не буває дитинства без гри.
– Діти, ви любите гратися? (Відповіді дітей).
– Які іграшки вам подобаються найбільше? (Відповідідітей).
– Які іграшки бувають? (Відповіді дітей: м’які, пластмасові, залізні й ін.).
– Скажіть, а бувають іграшки, якими можна не тільки гратися? (Відповіді дітей).
– Іграшки, які мають художню цінність і виготовлені народними майстрами, називаються декоративними. А мистецтво їх виготовлення прийнято вважати декоративно-ужитковим.
2. Мотивація навчальної діяльності.
– Іграшки бувають різні, але якими б вони не були – великими чи
Маленькими, новими чи старими, вони – наші друзі. Іграшками ви граєтеся, їм
Довіряєте свої найпотаємніші думки. Саме з ними зв’язані ваші найкращі
Спогади.
– А ви хотіли б створити собі іграшку? (Відповіді дітей).
– Може, хтось з вас вже пробував виготовляти собі іграшки? (Відповіді дітей).
3. Засвоєння нових знань.
– Історія іграшки походить з сивої давнини. З тих часів, коли люди
Змальовували навколишній світ у вигляді маленьких статуеток обрядового
І культового значення. Вже тоді іграшка була предметом мистецтва і не
Лише передавала форму, а й виражала художні вподобання її творця.
Перші іграшки виготовляли з кісток, каменю, глини, ниток і т. д. Процес створення таких іграшок передавався з покоління в покоління. З часом змінювалась форма, візерунок і призначення іграшки. А з розвитком нових технологій іграшка, виготовлена дома з підручних матеріалів і за народними традиціями, отримала назву народної іграшки.
Народна іграшка відрізняється від звичайної тим, що виготовлена з глини, дерева, природного матеріалу, прикрашена візерунком і може використовуватись як іграшка, як народний інструмент (свищик) і як прикраса.
В Україні найпоширенішими є іграшки з глини. Вони виготовлялись в усіх регіонах, де були гончарі: в Опішні, Косові, Васильківці та ін. Зображали ці іграшки птахів і тварин в трохи спрощеній формі, яка називається стилізованою.
Прикрашали іграшки по-різному: де візерунки малювали, де гравірували. (Демонструю]. Зараз іграшки змінились, бо і час інший. Виготовляти іграшки почали не лише майстри-умільці, а підприємства. І зображають сучасні іграшки не лише істот, що нас оточують, а й придуманих, неіснуючих, фантастичних.
Яка б ні була іграшка, перш ніж її виготовити, насамперед, треба намалювати, лише тоді втілити задумане в матеріалі.
4. Сприйняття нового матеріалу.
– Подивіться на ці іграшки і скажіть, як їх можна назвати? (Декоративно-ужиткові).
– Розглядаємо іграшки, порівнюємо, звертаємо увагу на орнамент.
5. Визначення практичних завдань.
– Ми сьогодні будемо малювати іграшку.
– Яка це буде іграшка, здогадаєтесь, відгадавши загадку, їм овес, люблю я сіно,
Іду скоро, мов машина.
(Кінь)
– Правильно, коника, але не просто коника, а спрощеного, стилізованого
Коника – народну іграшку. Його форма буде простіша, ніж у звичайного коня. А
Щоб легше малювалось, спочатку потренуємось.
Тренувальні вправи.
– Зараз ми з вами повправляємось малювати форму коня.
(Діти виконують малюнок на тренувальних аркушах, а потім в альбомах).
– Але народних іграшок не буває без прикрас. Будемо вчитися малювати
Орнамент на тренувальних аркушах, доки сохне наш коник.
6. Самостійна творча робота учнів.
– Перш ніж ви почнете роботу над завершенням ескізу коника, подивіться, як його намалювали інші. (Демонстрація на дошці учнівських малюнків).
– Щоб вам легше працювалося, вмикаємо музику. (Грамзапис народних мелодій “Сопілка”).
7. Підсумок уроку. Виставка дитячих робіт. Споглядання, аналіз і естетичне оцінювання.
Related posts:
- Мета. Ознайомити учнів з картинами художника Айвазовського Мета. Ознайомити учнів з картинами художника Айвазовського. Збагатити знання учнів про світ моря. Вчити передавати за допомогою фарб життя підводного царства. Розвивати навички роботи акварельними фарбами, уяву, творчу фантазію. Виховувати допитливість, любов, бережливе ставлення до природи, естетичний смак. Завдання, що закладені в основний зміст уроку. Активізувати знання дітей про життя моря. Ознайомити з художніми і […]...
- Мета. Ознайомити учнів з картиною І. Левітана “Золота осінь” Мета. Ознайомити учнів з картиною І. Левітана “Золота осінь”, з художньою технікою коллаж. Вчити передавати спостереження за допомогою різноман’ггних матеріалів, вчити працювати групами над однією роботою. Розвивати навички роботи з природним матеріалом, тканиною, папером, соломкою. Виховувати допитливість, бережливе ставлення до природи, почуття міри. Завдання, що закладені в основний зміст уроку. Ознайомити дітей з картиною художника […]...
- Відповіді на запитання за розділом “Давня українська література” УРОК 21 Тема. Контрольна робота №2 (відповіді на запитання за розділом “Давня українська література”). Мета: виявити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу, вміння логічно і чітко давати відповіді на поставленні питання; розвивати писемне мовлення учнів; виховувати в учнів уважність, вміння організовуватись. Переказ уривка із твору О. Довженка “Зачарована Десна” УРОК 23 Тема. Переказ уривка із твору О. Довженка “Зачарована Десна”. Мета: формувати високу культуру писемного мовлення одинадцятикласників, їх уміння відтворювати прочитаний текст логічно і послідовно, дотримуючись літературних норм. Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення. Хід уроку I. Організаційна частина. II. Актуалізація опорних знань про типи мовлення, стилі мовлення та їх мовні засоби. III. Повідомлення […]...
- Мета. Закріплювати знання дітей про пейзаж, про холодні кольори в пейзажі Мета. Закріплювати знання дітей про пейзаж, про холодні кольори в пейзажі. Вдосконалювати навички роботи гуашевими фарбами. Вчити створювати образи Зими, Морозу, Весни у вигляді характерних живих істот; вчити зображати свій настрій і задум на папері, правильно вибирати формат, колорит малюнку. Знайомити з художніми творами про зиму. Розвивати естетичний смак відчуття міри, любов до рідного народу […]...
- Твір “Новорічна казка” Цікаво уявити, що іграшки на новорічній ялинці вміють оживати. Ну, звичайно, роблять вони це тільки тоді, коли їх ніхто не бачить. Уявіть, що в новорічну ніч іграшки перемовляються між собою. Люди всі вже сплять та не можуть їх підслухати. У кімнаті темно, тільки миготять різнокольорові вогники новорічної гірлянди. А старі та нові іграшки розповідають одна […]...
- “Права та обов’язки учнів” Права і обов’язки є невід’ємним атрибутом кожної людини. Світ влаштований так, що права та обов’язки можуть існувати тільки разом. Комусь, мабуть, хотілося б мати тільки одні права і не мати ніяких обов’язків. Бажання це загалом нормальне, адже кожен хоче жити якомога краще, от тільки реалізувати його на практиці практично неможливо. Жодна людина ніколи не зможе […]...
- Твір на тему: “Права та обов’язки учнів” Права і обов’язки є невід’ємним атрибутом кожної людини. Світ влаштований так, що права та обов’язки можуть існувати тільки разом. Комусь, мабуть, хотілося б мати тільки одні права і не мати ніяких обов’язків. Бажання це загалом нормальне, адже кожен хоче жити якомога краще, от тільки реалізувати його на практиці практично неможливо. Жодна людина ніколи не зможе […]...
- “Заходи щодо мотивації навчання учнів 10-го класу” У будь-якому з видів діяльності найголовніше – це мотивація людини. Якщо людина дійсно мотивована, вона буде готова продовжувати свою діяльність, навіть якщо у неї щось не виходить. Як показує практика, про який б вид діяльності не йшла мова, на шляху людини до успіху завжди зустрічаються складності тієї чи іншої міри. Саме мотивація служить основним засобом, […]...
- Ознайомлення учнів початкових класів з творами різних жанрів “Школа – духовна колиска народу. Чим більше піклування про свою колиску виявляє народ, тим блискучіше його майбутнє”, – писав В. О. Сухомлинський. Сьогодні, коли взято курс на відродження й дальший розвиток національної культури, школи, мови всіх народів України, особливої актуальності набуло використання традицій народної педагогіки, фольклору. Великі можливості для цього закладені в уроках читання, і […]...
- Тематична атестація № З – контроль знань та умінь учнів за темою “Література XVIII ст. Просвітництво” Урок зарубіжної літератури 9 клас УРОК № 28 Тема. Тематична атестація № З. Мета: контроль знань та умінь учнів за темою “Література XVIII ст. Просвітництво”; розвивати творчі здібності учнів, виховувати прагнення досягти високих результатів; готувати учнів до незалежного зовнішнього оцінювання. Обладнання: картки із завданнями. Тип уроку: урок контролю. ХІД УРОКУ I. Оголошення теми та мети […]...
- Підготовка до виставки. Опис процесу праці Мій друг Василько ще в третьому класі захопився випилюванням фігурок з дерева. А навчив його батько. Я теж зацікавився, думав, що швидко така краса робиться. Але не все так видалося легко. Спочатку треба знайти відповідну дощечку, нанести на неї малюнок, що сподобався. Потім помалу за допомогою пилки зменшувати об’єм дощечки. Для цього береться найтонша пилочка, […]...
- Твір на тему: Підготовка до виставки Мій друг Василько ще в третьому класі захопився випилюванням фігурок з дерева. А навчив його батько. Я теж зацікавився, думав, що швидко така краса робиться. Але не все так видалося легко. Спочатку треба знайти відповідну дощечку, нанести на неї малюнок, що сподобався. Потім помалу за допомогою пилки зменшувати об’єм дощечки. Для цього береться найтонша пилочка, […]...
- Здійснити контроль знань за темою Література європейського бароко; розвивати творчі здібності учнів; виховувати прагнення досягти високого результату – Тематична атестація № 1 Урок зарубіжної літератури 9 клас УРОК № 6 Тема. Тематична атестація № 1 Мета: Здійснити контроль знань за темою “Література європейського бароко”; розвивати творчі здібності учнів; виховувати прагнення досягти високого результату. Обладнання: картки з тестовими завданнями. Тип уроку: урок контролю. ХІД УРОКУ I. Оголошення теми та мети уроку II. Ознайомлення із завданнями III. Виконання контрольної […]...
- Революція або еволюція? Нове в методиці розвитку мовлення учнів Сучасна методика розвитку мовлення учнів як особлива область методики навчання російській мові перебуває на якісно новому етапі свого розвитку. По-перше, вона синтезує дані культурологии, філософії, логіки, дидактики, психології, фізіології, психолінгвістики, соціолінгвістики, етнолингвистики й інших наукових дисциплін, що вивчають мову, мовлення, мовну діяльність. Необхідність змін у змісті й технології методики розвитку мовлення диктують такі фундаментальні лінгвістичні […]...
- Розвиток читацької культури учнів школи на уроках позакласного читання Вивчення художньої літератури в основній школі, як зазначено у Державних Стандартах базової і повної середньої освіти з літератури, спрямоване на досягнення багатьох завдань, серед яких: читання і аналіз художніх творів; виявлення у них конкретноісторичного і загальнолюдського змісту; розвиток пізнавальних інтересів, інтелектуальних і творчих здібностей учнів: потреба у самостійному читанні художньої літератури. Розвиток читацької культури особистості […]...
- Твір на тему: Українська іграшка Перша улюблена іграшка дитинства… У кожного з нас вона своя. Світ іграшок також переживає зміни, як і світ людей. Раніше популярними були одні іграшки, тепер – інші. Придивімося, як по вулиці ідуть в дитсадок мами з малюками. Іноді дітлахи несуть в руках улюблену іграшку. Не треба пильно придивлятися, щоб побачити, що дівчатка найчастіше пригортають до […]...
- Доповіді учнів на семінарі під час викладання літератури Доповіді учнів на семінарі оцінюють як вчитель, так і самі школярі. Тому важливо ознайомити їх з критеріями оцінювання, а саме звернути увагу на певні вміння та навички доповідачів: – формулювати тему доповіді, яка може нести концептуальний чи проблемний характер, бути тільки рекламою чи тезою доповіді-огляду, – обирати оптимальну композицію доповіді, – достатньо грунтовно висвітлювати тему, […]...
- Про Підготовку учнів до сприйняття мистецтва модернізму починати з 10 класу Розміщено від Tvіr в Вторник 25 мая Про особливості методики такої підготовки. Твори письменників-модерністів, що пропонуються чинною програмою із зарубіжної літератури до вивчення вії класі, надзвичайно складні у філософському, психологічному та естетичному планах і потребують грунтовної підготовки до сприйняття, без якої учні не тільки не зрозуміють це мистецьке явище, а й взагалі втратять будь-який інтерес […]...
- В нас єдина мета – Україна свята Навiть коли стало ясно, що незалежнiсть України – реальнiсть, ще знаходяться люди з високою формальною освiтою, якi заперечують давню iсторiю української мови, державностi, культури. Жаль, звiсно, що для цих людей полiтика важливiша за факти. Саме з фактами ми й матимемо справу. Ми лише побiжно згадаємо декiлькох вiтчизняних громадських дiячiв рiзних часiв i оцiнимо їхнiй внесок […]...
- Що розвивається в трагедії? Яка мета її? Ми занадто мало знаємо не тільки про самих героїв, але й про їх “справу”, їхніх відносинах з Великою Землею, з усім тим миром, від якого вони фізично відірвані, але з яким вони в той же час не можуть бути не зв’язані духовно тисячами різних ниток. Тому в їхній загибелі майже так само мало повчального, як […]...
- Міркування: Як провчили пустуна Вона була дуже гарна дівчинка. У неї було багато іграшок. Але вона поводилася з ними зовсім не так, як деякі інші діти. Іграшки в неї були завжди цілі, не поламані й не розкидані по всій кімнаті. Усе було добре складене у Валинім куточку. Лялька сиділа на маленькому стільчику або лежала в ліжечку. Кубики були складені […]...
- “В нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи” Любіть Україну, як сонце, любіть, Як вітер, і трави, і води. В годину щасливу і в радісну мить, Любіть у годину негоди. (В. Сосюра, “Любіть Україну”) Серед найсвітліших людських почуттів – любов до неньки, що дала життя, і до Вітчизни-матері. Україна… Край невимовної краси і тяжкої недолі, неповторної пісні і волелюбного лицарства, край з багатою […]...
- Навіщо я зберігаю іграшки, твір – роздум Я вчуся в п’ятому класі, граю на піаніно і займаюся сучасними танцями. Вдома у мене є комп’ютер, за яким я проводжу не так вже й багато часу. Я охоче поступаюся місце за комп’ютером своїм подругам, коли вони приходять до мене в гості. Найбільше дівчаткам подобаються мої іграшки, багато з яких збереглося ще з раннього дитинства. […]...
- Твір роздум на тему “Вчому мета життя людини?” Наше життя подібне до подорожі – шляху, який судилося зробити людині від народження і до останнього дня перед порогом вічності. Упродовж всього життя людина постійно ставить собі запитання: ” А в чому сенс життя? Для чого я живу”? І жоден з нас до кінця не може знайти відповідь на нього. Сенс життя – тема така […]...
- Мета “Мета” – літературно-політичний вісник, що виходив за редакцією К. Климковича у Львові з вересня 1863 до грудня 1865 як продовження тижневика “Вечерниці”. Літературне обличчя журналу визначали вміщені в перших номерах твори Т. Шевченка (“Заповіт”, “Н. Костомарову”, “Мені однаково”), П. Куліша (роман “Брати”, оповідання “Мартин Гак”, поема “Могилині родини”, історична розвідка “Руїна”, публікація “Дума про Саву […]...
- Твір-роздум: “Ти кермуй туди спокійно, де горить мета твоя” У тлумачному словнику Ожегова ми читаємо сухе і лаконічне визначення життя: “Фізіологічне існування людини, тварини, всього живого”. А також – “час такого існування від його виникнення до кінця”. Але це лише формальні слова, які ні на йоту не передають справжнього змісту людського життя. А вірніше, не передають очікувань людини, того значення, яке вона вкладає в […]...
- Твір на тему “будь-яка мета виправдовує засоби” Діяльність – це всі форми людської активності, які відрізняють людей від тварин і є способом їх існування. Відмінні риси людської діяльності – усвідомленість, цілеспрямованість і перетворюючий характер. Саме в діяльності відбувається формування і розвиток людини, її самореалізація. Тому без аналізу й розуміння діяльності не можна по-справжньому зрозуміти і саму людину. Потреби – рушійна сила людської […]...
- “Мета – ніщо, рух до мети – все” Часто у нас виникають грандіозні ідеї та плани. Ми це барвисто малюємо у себе в голові, уявляючи подальший успіх. Та надалі забуваємо про свої плани і так ніколи й не реалізовуємо їх. Чому так відбувається? Чому ми застопорилися лиш на роздумах? Чому не перейшли до дій? Відповідь проста. Ми просто вже утішили себе такими яскравими […]...
- Твір на тему “Чи завжди мета виправдовує засоби” за романом Стендаля “Червоне і чорне” У своєму найвідомішому романі “Червоне і чорне” Фредеріко Стендалю вдалося відтворити об’єктивну картину життя тогочасного суспільства. “Правда, гірка правда” – такий епіграф письменник не випадково обрав для цього твору. І до останніх рядків Стендаль дотримується цієї правди. Їдка сатира автора, рішуча критика, справедливий гнів – усе спрямоване проти привілеїв, релігії і державної влади. Саме цій […]...
- “Ти кермуй туди спокійно, де горить мета твоя” У житті кожної людини існує багато найрізноманітніших цілей. Для початку кожний вчиться і отримує настільки важливі в сучасному світі знання, потім шукає і знаходить улюблену справу, створює сім’ю і щасливо проживає залишок свого життя. Здавалося б, план цей простий і невигадливий, але на практиці кожна людина стикається з безліччю проблем і необхідністю приймати іноді навіть […]...
- Твір до ЗНО “Мета – ніщо, рух до мети – все” Життя кожної людини підпорядковано Великій Меті. В кожного вона своя. На шляху до неї люди долають багато перешкод та переживають нескінченну череду різноманітних події, як позитивних, так і драматичних. Для багатьох досягнення мети триває майже все життя. Тому доцільним постає питання: чи доцільним є підпорядковувати все життя їй? Можливо, саме рух до мети і є […]...
- “Кому дозволена мета, дозволені і засоби” Ми живемо у матеріальному світі, де добування ресурсів є запорукою успіху. Колись ресурсами могло вважатися, що завгодно. Сьогодні ж головним ресурсом є грошовий еквівалент, який можна обміняти на практично будь що. Тому очевидно що усі цілі людей рано чи пізно сходяться у добування цього ресурсу. Звичайно бувають винятки, коли люди працюють для ідеї та задоволення […]...
- Твір В нас єдина мета – Укpаїна свята, Hездоланна ніким і ніколи В нас єдина мета – Укpаїна свята, Hездоланна ніким і ніколи Сувеpенна… Вільна… Така наша Укpаїна нині. Саме за нашої пам’яті з Укpаїни-колонії наpодилася Кpаїна. Складним, довгим, теpнистим виявився шлях нашої Батьківщини до деожавності. Минуле нашої деpжави – тяжке, кpиваве й тpагічне… Київська Русь…Hезpівнянні pядки “Слова о полку Ігоpевім…” pозповідають нам пpо неспокій на землі […]...
- Твір до ЗНО “Кому дозволена мета, дозволені і засоби” На мою думку, вислів “Кому дозволена мета, дозволені і засоби” звучить неоднозначно. Автор може мати на увазі не просто різні, а взагалі діаметрально протилежні речі. Можна зрозуміти ці слова так: хто справді поставив перед собою мету, той обов’язково знайде засоби для її досягнення. І з цим трактуванням я повністю погоджуюсь. Адже якщо для людини досягти […]...
- Хоч розповідь коротка й жартівлива, мета її ясна й правдива. Позакласне читання Матеріал уроку. Марія Чумарна “Про хвалькуватого Горобця”. Підсумок за темою. Мета. Перевірити засвоєння учнями знань про байку. Вдосконалювати вміння виразно читати байку в особах. Вчити характеризувати дійових осіб, знаходити головну думку, визначати суттєві ознаки байки. Виховувати негативне ставлення до брехливості в людях. Обладнання. Збірка байок М. Чумарної “Так чи не так?”, малюнок горобця. Хіт уроку […]...
- “В нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи” “Усе своє життя я мріяв зробити щось велике і надзвичайно потрібне, і радісне для людей”, – у цих рядках сповіді Олександра Довженка ключ до розуміння його творчості й навіть усього життя. Усе, найпотаємніше, передумане, виболіле, що створив митець, адресується багатостраждальному українському народу. Це прихований заклик не відступати від своєї історії, не позбавляти себе самостійного шляху […]...
- Твір на тему: “В нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи” Щасливі ми, що народилися й живемо на чудовій, багатій землі, у славній Україні. Тут жили ще наші прадіди. Тут – корінь роду українського, що сягає сивої давнини, одвічних добрих традицій, які ми сьогодні відроджуємо. Україна – це держава, яка багато чого зазнала на своєму віку: татаро-монгольську неволю, панування польської шляхти, царський режим та кріпацтво, німецько-фашистську […]...
- У нас єдина мета – Україна свята – нездоланна ніким і ніколи 11 клас “У нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи” Українська земля пройшла війни та мир, поразки та перемоги, пишалася вірними синами та доньками, чарувала світ своїми запашними паляницями та мелодійними піснями. Вона була і залишається вірною матір’ю українців, які свято шанують і люблять її. І я вірю, що ця любов не […]...
- Твір на тему: В вас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи Україна… І перед нами постає безліч найрізноманітніших образів. Хто згадує безкраї пшеничні лани і блакитне чисте небо, перед ким постане прекрасна Либідь або безстрашний Святослав, комусь будуть вчуватися пісні Марусі Чурай. А хто побачить перед собою козацькі полки, що виступають у похід. Усе це – українські образи, створювані віками. Рідну нашу Батьківщину оспівувало не одне […]...
- В нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи (твір-розповідь) 9 клас Гляньте, друзі, сонце грає, Мужньо в душу лине. Будь могутня, Україно. Вічна! Незборима! П. Ткачук Людина починається з любові до матері, з уміння любити й шанувати людей. Рідна мама й рідний тато, рідна земля й рідна Україна, рідна мова… Рідний, рідне, народ, рід – однокореневі слова. Ці слова святі. Вони тримають нас на […]...