Михайло Стельмах. “Гуси-лебеді летять”. Поєднання у творі фантастичного й реального. Сприйняття Михайликом навколишнього світу. Ранній вияв творчих задатків. Багатство та поетичність мови повісті
УРОК 28
Тема. Михайло Стельмах. “Гуси-лебеді летять”. Поєднання у творі фантастичного й реального.
Сприйняття Михайликом навколишнього світу. Ранній вияв творчих задатків. Багатство та поетичність мови повісті.
Мета. Вчити учнів самостійно характеризувати образ головного героя твору, давати власну оцінку персонажам, визначати роль художніх засобів; розвивати творчі задатки учнів; виховувати любов до рідного слова.
Обладнання: підручник.
Хід уроку
I. Оголошення теми і мети уроку.
II. Опрацювання нового матеріалу.
1.
Орієнтовний план
1. Михайлик – головний герой повісті.
2. Любов хлопця до природи і прекрасного.
3. Потяг до знань.
4. Риси характеру Михайлика:
А) працьовитість;
Б) кмітливість і спостережливість;
В) допитливість;
Г) доброта і милосердя;
Г) талановитість.
5. Вплив рідних на формування особистості героя.
6. Ставлення до Михайлика авторське та моє.
2. Усний відгук на відповідь товариша.
3. Опрацювання художніх засобів твору.
– Продовжіть письмово подані речення.
До художніх
– Мовні художні засоби вживаються для того, щоб…
– У повісті “Гуси-лебеді летять” автор використовує такі художні засоби:
Робота над мовою повісті. Мова повісті “Гуси-лебеді летять” надзвичайно лірична, поетична, образна, народна. Письменник майстерно описує картини природи.
В них автор часто використовує уособлення.
– Знайдіть його тексті, запишіть (“Місяць кивне головою”, “сонце посміхнеться і на промінні спустить… ключі”, ключі сонце “носить на шиї або ув’язує на руці”, “качка погоджується”.)
Образності надають мові й щедрі порівняння та метафори.
(Старі очі, мов сіро-блакитнаві, побризкані росою безсмертники; покотилась моя стежина, мов клубочок; м’ячем вилітаєш на сніг; перший льодок запах чорнобривцями; озиваються розбуджені дзвони на дзвіниці; весело поблискує струг.)
У творі багато прислів’їв і приказок, влучних народних висловів, фразеологізмів.
– Знайдіть і випишіть їх. (Лебеді принесли на крилах весну і життя. Ох, рятуйте мою душу. На тихі води, на ясні зорі. Давно плаче попруга з мідною пряжкою.
Дурно-пусто перепало мені. Мов кум королю. Витягати на світ Божий.
З місяця звалився. Гайнути, де перець росте. Перелогом лежала одна душа. Коли неспокійна совість, то нічим її не обманеш.)
Михайло Стельмах – неперевершений майстер художньої деталі при змалюванні портрета.
– Знайдіть і зачитайте влучні художні деталі в описах діда Дем’яна:
(Очі у діда, “мов сіро-блакитнаві, побризкані росою безсмертники. Він дуже гарно сміється, хапаючись руками за тин, ворота, ріжок хати чи дерева, а коли нема якоїсь підпірки, тоді нею стає його присохлий живіт”);
Жінки з Херсонщини (“Жінка… потрісканими пальцями поправляє хустку, а в її чорних очах закипають темні сльози”;
Вчительки (“… посміхнулась Настя Василівна, і посміхнулись її довгасті ямки на щоках”; “Сміх у неї приємний, м’який і аж угору підіймає тебе”);
Мар’яни (“… і на порозі, наче весняночка, стала розрум’янена і осяйна Мар’яна”),
Михайло Стельмах використовує у творі слова із суфіксами пестливості, здрібнілості, аби підкреслити ними споконвічну опоетизовану любов людини до праці, до природи та її краси, до ближніх. (Льодок, гуси-лебедята, санчата, самісінька маківка, ночовочки, вузлики, тихенько, легенький туман, картузик, ручата, зернята, точнісінько, як мама, зітхнула, сорочечка, дитятко.)
Гумор весь час перемежовується з лірикою – таким постає життя у світосприйманні хлопчика.
(“І що це за мода пішла: не встигнеш босоніж вискочити з хати, як одразу сварять, а то й духопелять тебе і називають махометом, вариводою, лоботрясом”.)
Колективна бесіда за прочитаними уривками з повісті “Щедрий вечір”
– Чому твір називається “Щедрий вечір”?
– Що нового ви довідалися з цієї повісті про Михайлика?
– Як хлопчик почувся на перших у своєму житті жнивах?
– Які почуття охоплюють малого женця?
– Визначте головні риси вдачі Михайлика.
– Які проблеми порушує автор у повісті “Щедрий вечір”?
– Чого вчить нас цей твір?
III. Підсумок уроку.
1. Дискусія на тему: “Чому Михайлику так важливо було ходити до школи?” Чи відчуваєте ви таку нагальну потребу?
2. “Міні-проект”. Для узагальнення теми пропонуємо учням підготувати обкладинку до повісті “Гуси-лебеді летять” або рекламний плакат.
IV. Домашнє завдання.
Підготуйтесь до письмової роботи.