ЗВУК, ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОЮ Фф (“еф”). ЧИТАННЯ СЛІВ. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША І. МАКОТИ І ТЕКСТУ “ТЕЛЕФОН”. СКЛАДАННЯ ПРАВИЛ РОЗМОВИ ПО ТЕЛЕФОНУ
Мета: ознайомити учнів з новою буквою Фф та її звуковим значенням; відпрацювати з учнями артикуляцію звука ; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; навчати “друкувати” букву Фф (велику і малу), складати слова з нею; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати назви; виховувати культуру спілкування по телефону.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
У лузі журавлик
Щипав собі щавлик.
Купіть йому горщик,
Він
Л. Куліш-Зіньків
2) Звукова зарядка.
– Назвіть голосні у слові журавлик; початковий звук у словах щавлик, горщик, він, йому.
– Визначте наголос і кількість складів у словах зварить, купіть.
2. Гра “жук-буквоїд”
– Вставте букви, яких бракує.
У гі..і на в. рбі в. сіло незвич. йне гн. здо, дуже схо. е на рукави. ку.
3. Читання оповідання І. Прокопенко “Про що шепотіли берізки”
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем
Фурчить, блищить на різні фарби
Фонтан великий у садку.
В нім водить флот легкий та гарний
Федорка в білім фартушку.
–
– Спробуйте вимовити цей звук. (Учні вправляються, вчитель перевіряє артикуляцію кожного учня, стежить, щоб вони не вимовляли звукосполучення замість.)
– Який це звук? (Приголосний, глухий, твердий)
– Парного м’якого та парного дзвінкого в українській мові він не має. у творенні звука, як і звука, беруть участь губи, і тому їх називають… (губні приголосні).
– А які губні приголосні ви ще знаєте? ( )
2. Ознайомлення з буквою Фф
– Звук позначається буквою “еф”. (Учитель показує букву.) Велика і мала букви мають однакову форму.
– З яких елементів складається буква “еф”? (З двох півовалів і прямої палички між ними.)
З’ясування місця літери в касі букв.
3. “Друкування” букви Фф (великої малої), окремих складів
IV. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 132-133)
1. Аналіз звукових моделей слів
– Розгляньте предметні малюнки та звукові схеми під ними і скажіть, яким по порядку є звук у словах фартух, фарби, телефон.
– А які інші слова зі звуком ви знаєте?
2. Читання слів у стовпчику
– Зразок читання дає вчитель, потім учні читають самостійно (після пояснення наголосу в поданих словах).
– Читання хором спочатку у повільному темпі, потім швидше, можна скоромовкою.
– Читання “ланцюжком”.
– Читання на одному диханні.
– Прочитайте слова з буквою ф у першому складі.
– Звуко-буквений аналіз слова туфельки: побудова звукової моделі з фішок; викладання слова з розрізної азбуки; зіставлення звуків і букв у другому складі.
– Прочитайте слова-родичі.
3. Опрацювання вірша І. Макоти
1) Читання вірша вчителем.
– Назвіть слова з буквою ф.
– Яке найкоротше слово? Яке – найдовше?
– Назвіть слова зі складами фа, фі, фо, фе.
– Зробіть “підписи” під малюнками.
2) Читання вірша учнями.
4. Опрацювання тексту “телефон”
1) Читання тексту вчителем.
– Що таке телефон?
2) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
– Які бувають телефони?
3) Читання тексту учнями “ланцюжком”.
– Як інакше можна назвати телефон?
4) Вибіркове читання.
– Знайдіть слова з буквою “еф” і прочитайте їх.
– Як люди передавали думки на відстані у давні часи?
– Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак питання.
5) Гра “Читає Незнайко”.
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. учні відшукують речення і читають його без “помилки”.
У старі (давні) часи, коли не було телефонів, люди запускали (використовували) голубів-поштарів.
А сьогодні ми купуємо (маємо) вже й новий (мобільний) телефон.
5. Робота за малюнком
– Кого ви бачите на малюнку?
– Чи можете ви сказати, хто де зображений?
6. Складання правил розмови по телефону
– Які правила розмови по телефону ви знаєте? Розкажіть про них.
Правила розмови по телефону
1) На початку розмови назвіть себе.
2) Коли телефонуєш, не можна запитувати, хто говорить.
3) Говорити слід коротко і чітко.
4) Телефонувати слід у зручний для співрозмовника час.
7. Читання алфавіту на потязі
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– З якою буквою ознайомилися на уроці?
– Який звук вона позначає?