Тематична атестація № З – контроль знань та умінь учнів за темою “Література XVIII ст. Просвітництво”
Урок зарубіжної літератури 9 клас
УРОК № 28
Тема. Тематична атестація № З.
Мета: контроль знань та умінь учнів за темою “Література XVIII ст. Просвітництво”; розвивати творчі здібності учнів, виховувати прагнення досягти високих результатів; готувати учнів до незалежного зовнішнього оцінювання.
Обладнання: картки із завданнями. Тип уроку: урок контролю.
ХІД УРОКУ
I. Оголошення теми та мети уроку
II. Ознайомлення із завданнями та їх виконання
Варіант І
Початковий рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
1. Укажіть століття, яке увійшло в історію людства як доба Просвітництва:
А) XVI ст.;
Б) XVII ст.;
В) XVIII ст.;
Г) XIX ст.
2. Укажіть, хто з цих авторів не жив у добу Просвітництва:
3. а) Д. Дефо;
4. б) Д. Дідро;
В) Ж.-Ж. Руссо;
Г) Г. Гейне.
5. Укажіть твір, написаний Гете під час адвокатської практики в м. Вецлар, який зробив ім’я автора відомим у Європі:
А) “Прометей”;
Б) “Герман і Доротея”;
В) “Страждання юного Вертера”;
Г) “Фауст”.
6. Укажіть головну проблему трагедії “Фауст”:
А) людина в її ставленні до суспільства;
Б)
В) людина та її призначення на землі;
Г) проблема кохання.
Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання з вибором правильної відповіді
7. Укажіть, яку мету переслідує Мефістофель:
А) спокусити Фауста, щоб довести недосконалість людини;
Б) зробити Фауста молодим і гарним, улюбленцем жінок;
В) зробити з Фауста геніального, шанованого в усьому світі вченого;
Г) зробити Фауста найбагатшою людиною в місті.
8. Укажіть, які слова мав сказати Фауст на знак повного задоволення життям:
А) “Людина – вінець творіння”;
Б) “Спинися, мить, прекрасна ти!”;
В) “Майбутнє прекрасне”;
Г) “От тепер можна і помирати!”
9. Укажіть, чого Фауст прагне найбільше в житті:
10. а) багатства;
11. б) кохання;
12. в) нових знань, істини;
13. г) влади.
14. Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання з вибором правильної відповіді
15. Укажіть жанр твору Ф. Шіллера “Вільгельм Телль”:
16. а) комедія;
17. б) трагедія;
В) драма;
Г) повість.
Завдання з вибором декількох правильних відповідей
18. Укажіть, як Мефістофель називає людину:
А) “довершений витвір”;
Б) “окраса Всесвіту”;
В) “смішний божок землі”;
Г) “тварина із тварин”.
Завдання на встановлення відповідності
19. Укажіть відповідність між сценами І частини “Фауста” та їх символічним змістом.
А) “Відьмина кухня”;
Б) сцени з Маргаритою;
В) “Вальпуржина ніч”;
Г) “Авербахів склеп”;
1) випробування Фауста розвагами;
2) випробування Фауста вином;
3) намагання спокусити Фауста молодістю;
4) випробування Фауста коханням. (аЗ, 64, в1,г2)
Високий рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання відкритої форми з короткою відповіддю
20. Укажіть пропущене в реченні слово.
Біблія нового часу, яка пояснювала все життя з позицій Розуму і налічувала 28 томів,- це… (енциклопедія). Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю
21. Якими рисами народного епічного героя і звичайної людини наділив Ф. Шіллер Вільгельма Телля?
Варіант II
Початковий рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання з вибором правильної відповіді 1. Укажіть, хто такі просвітники: а) університетські викладачі;
Б) ті, хто видавав і друкував книги;
В) освічені люди, які поставили собі за мету навчити грамоти простий народ;
Г) письменники, філософи, учені, які стверджували, що людина – досконала істота, здатна сама будувати життя і суспільство.
2. Укажіть, твори якого жанру вперше з’являються в добу Просвітництва:
А) історичні романи;
Б) енциклопедії;
В) драми;
Г) хроніки.
3. Укажіть, до якого творчого угрупування належав у молоді роки Й. Гете:
А) акмеїстів;
Б) символістів;
В)дадаїстів;
Г) штюрмерів.
4. Укажіть, як Мефістофель називає людину:
А) “смішний божок землі”;
Б) “окраса Всесвіту”;
В) “довершений витвір Бога”;
Г) “намісник Бога на землі”.
Середній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання з вибором правильної відповіді
5. Укажіть причину розлучення Фауста і Маргарити:
А) вони розлюбили один одного;
Б) рідні Маргарити проти їх стосунків;
В) Фауст кидає Маргариту;
Г) хочуть уникнути поголосу.
6. Укажіть, хто з персонажів “Фауста” проголошує: “Я свідок лиш мізерності людської… Погано він живе! Не треба було б йому давати і крихти світла з неба. Тим розумом владає він, щоб жити, як тварина із тварин”:
А) Фауст;
Б) Архангел;
В) Бог;
Г) Мефістофель.
7. Укажіть, чому Мефістофель не має влади над Маргаритою:
8. а) вона відьма;
9. б) вона невинна, щира;
10. в) вона не вірить у нечисту силу;
11. г) вона щиро кохає.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал) Завдання з вибором правильної відповіді
12. Укажіть, коли відбуваються події, описані у драмі Ф. Шіллера “Вільгельм Телль”:
А) наприкінці XII ст.;
Б) наприкінці XVI ст.;
В) на початку XIV ст.;
Г) у ХVII ст.
Завдання з вибором декількох правильних відповідей
9. Позначте основні ідеї Просвітництва:
А) культ розуму, науки;
Б) віра у творчі можливості людини, в її здатність перебудувати світ на розумних засадах;
В) виховання високоморальної, гармонійної людини за законами розуму,
Г) культ не високоморальної, а сильної людини;
Д) прославлення монархізму та релігії;
Е) проголошення цінності людини незалежно від її походження, утвердження рівності всіх людей.
Завдання на встановлення відповідності
10. Установіть відповідність між іменами письменників та їх творами:
А) “Розбійники”;
Б) “Іфігенія в Тавриді”;
В) “Страждання юного Вертера”;
Г) “Марія Стюарт”;
Д) “Прометей”;
Е) “Орлеанська діва”.
1. Й. Гете;
2. Ф. Шіллер. (16, в, д; 2а, г, е)
Високий рівень (кожна правильна відповідь – 1 бал)
Завдання відкритої форми з короткою відповіддю
11. Укажіть пропущене в реченні слово.
Й. Гете стверджував: “Природа є…” (досконалість).
Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю
12. Розкрийте ставлення цісарського намісника Геслера до швейцарського народу, яке виявляється в сцені стрільби з лука (за твором Ф. Шіллера “Вільгельм Телль”).
III. Домашнє завдання
За підручником історії повторити відомості про ситуацію в Європі наприкінці XVIII – початку XIX ст.; учні за бажанням можуть підготувати стислі повідомлення.